Krok w kierunku odbudowy Ukrainy: jest połączenie operacyjne między polskim i ukraińskim rynkiem

Krok w kierunku odbudowy Ukrainy: jest połączenie operacyjne między polskim i ukraińskim rynkiem
Fot. stock.adobe.com/Artur Grom
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) oraz Національний депозитарій України (National Depository of Ukraine, NDU) podpisały umowę, na mocy której utworzone zostało bezpośrednie połączenie operacyjne z rynkiem ukraińskim. Umowa otwiera drogę do emisji obligacji komunalnych przez ukraińskie samorządy na rynkach międzynarodowych.

Umowę podpisano 29 grudnia 2022 r. zdalnie na wspólnej wideokonferencji z udziałem przedstawicieli zarządów obydwu depozytów.

Umowa pozwoli na utworzenie dla KDPW konta depozytowego w systemie NDU

Dotychczasowe połączenia operacyjne z zagranicznymi depozytami tworzone były w celu umożliwienia rozliczeń i rozrachunku transakcji zawieranych na akcjach spółek, które notowane są równolegle na giełdzie w Warszawie i zagranicznych parkietach. W przypadku linku z Ukrainą podpisana umowa pozwoli na utworzenie dla KDPW konta depozytowego w systemie NDU, w celu udostępnienia inwestorom zagranicznym obligacji komunalnych emitowanych przez ukraińskie samorządy terytorialne. Umowa daje możliwość rozszerzenia współpracy w przyszłości także o inne instrumenty finansowe.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Aktualnie w obrocie na ukraińskim rynku znajdują się obligacje komunalne wyemitowane przez władze Kijowa, Charkowa i Lwowa o łącznej wartości 3,1 mld UAH (ok. 370 mln PLN).

– Polska od samego początku wojny wspiera działania Ukrainy zmierzające do zachowania suwerenności i integralności terytorialnej kraju. Władze naszego kraju, prywatne i państwowe przedsiębiorstwa oraz instytucje włączają się także w plany związane z odbudową powojennych zniszczeń. Umowa zawarta pomiędzy naszymi depozytami jest element wsparcia ukraińskiego rynku finansowego i otwiera drogę do emisji obligacji komunalnych przez ukraińskie samorządy na rynkach międzynarodowych – powiedział Maciej Trybuchowski, prezes KDPW.

Uplasowanie ukraińskich obligacji komunalnych na rynku europejskim pomoże przyciągnąć kapitał i zwiększyć napływ inwestycji zagranicznych do Ukrainy.

– Jesteśmy wdzięczni naszym polskim kolegom za wspieranie Ukrainy podczas naszej wspólnej pracy. W tych niezwykle trudnych miesiącach wojny aktywnie pracowaliśmy nad utworzeniem połączenia operacyjnego, które poszerza zakres usług dla uczestników rynku kapitałowego Ukrainy. Ta inicjatywa przyczynia się również do integracji Ukrainy z europejskim rynkiem finansowym – skomentował Oleksiy Yudin, prezes NDU.

Początek długofalowej współpracy polsko-ukraińskiej

– Jestem przekonany, że podpisana pomiędzy naszymi instytucjami umowa jest początkiem długofalowej współpracy i będzie korzystna zarówno dla rynku ukraińskiego, jak i polskiego. Odbudowa ukraińskich miast i gospodarki będzie wymagała znacznych nakładów finansowych, a rynek kapitałowy powinien odegrać znaczącą rolę w tym procesie. Infrastrukturalnie i organizacyjnie jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani  – powiedział Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW.  

– Zbudowanie linku z polskim centralnym depozytem ma dla nas istotne znaczenie, ponieważ przyczynia siędo wzmocnienia potencjału finansowego Ukrainy. Zacieśnienie współpracy z naszymi polskimi partnerami jest bardzo ważne, gdyż służy rozwojowi współpracy operacyjnej pomiędzy naszymi depozytami. Dzięki połączeniu pomiędzy systemami NDU i KDPW będziemy mogli zapoznać się z funkcjonowaniem działającego na zasadach prawa unijnego systemu depozytowego i wykorzystać te doświadczenia w rozwijaniu rynku ukraińskiego – skomentowała Maryna Adamovska, członek zarządu NDU.

Wliczając link z depozytem ukraińskim, KDPW utrzymuje aktualnie 22 połączenia operacyjne z zagranicznymi depozytami. 6 z nich to połączenia bezpośrednie, w tym 2 z depozytami międzynarodowymi (Clearstream Banking Luxembourg oraz Euroclear Bank), a 16 to połączenia pośrednie (2 za pomocą depozytów międzynarodowych oraz 2 za pośrednictwem banków powierniczych).

Źródło: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych / KDPW