Kredyty na zakup kolektorów: Docenić słońce

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2010.09.foto.070.a.200xW ciągu najbliższych trzech lat NFOŚiGW wypłaci 300 mln zł dopłat do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej.

W warszawskiej hali Expo odbyła się konferencja, zorganizowana przez Bank BPS SA, a poświęcona udziałowi zrzeszenia w tym programie. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni eksperci, przedstawiciele banków spółdzielczych oraz firm zajmujących się produkcją i montażem kolektorów słonecznych. Konferencja miała dostarczyć uczestnikom szczegółowych informacji na temat kredytu oraz ułatwić podjęcie współpracy i… doskonale spełniła to zadanie.

Kredyt z dotacją

Dzięki udziałowi w programie NFOŚiGW klienci zrzeszeń Banku BPS, GBW i MR Bank, a także BOŚ uzyskają już w pierwszej transzy dotacji po 30 mln zł, Krakowskiego Banku Spółdzielczego – 8 mln zł, a Warszawskiego Banku Spółdzielczego – 10 mln zł. Osoby prywatne i wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać zwrot 45 proc. brutto kredytu (nie więcej niż 2,5 tys. zł do 1 mkw. instalacji). Umowy kredytowe będą zawierane do 31 grudnia 2014 r., a dotacje wypłacane do końca 2015 r.

Fundusz ocenia, że pozwoli to na osiągnięcie efektu ekologicznego w postaci zainstalowania kolektorów o łącznej powierzchni ponad 250 tys. m2 (ok. 25 boisk piłkarskich), co przyczyni się do redukcji emisji CO2 o 36 tys. ton.

W bankach Grupy BPS kredyt na zakup kolektorów słonecznych jest oprocentowany w wysokości 6,82 proc. (WIBOR-3M, tj. 3,82 proc. plus 3 pkt. proc.), prowizja wynosi 2 proc., okres kredytowania do 5 lat. Przeciętna wartość pożyczki to 15 do 20 tys. zł, przy czym dzięki dotacji 45 proc. tej kwoty klient nie musi spłacać. Piotr Matwiej, wicedyrektor Departamentu Współpracy Instytucjonalnej Banku BPS twierdzi, że jest aktualnie najbardziej atrakcyjna oferta na rynku.

BENEFICJENCI PROGRAMU

Program adresowany jest do osób fizycznych oraz wspólnot mieszkaniowych (niekorzystających z sieci ciepłowniczej). Z dotacji mogą skorzystać również rolnicy, pod warunkiem, że kolektory wykorzystywane będą wyłącznie w gospodarstwie domowym. W budynku, który jest częściowo wykorzystywany do działalności gospodarczej, koszty kwalifikowane zmniejsza się odpowiednio proporcjonalnie (np. jeżeli działalność prowadzona jest na 20 proc. powierzchni całkowitej, to koszty kwalifikowane zmniejsza się o 20 proc..), ale nie więcej niż o 50 proc. – wtedy dotacja nie jest możliwa.

Do banku po premię

Pod koniec sierpnia br., w pierwszym miesiącu od wdrożenia programu, banki spółdzielcze Grupy BPS wykorzystały 30 proc. limitu środków przyznanego im przez NFOŚiGW na 2010 r. Klienci złożyli w tym czasie ponad 200 wniosków, a zrealizowano 40 decyzji kredytowych.

Dotacja to 45 proc. kapitału kredytu wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych. Jednostkowy koszt nie może przekroczyć 2500 zł/m2 powierzchni kolektora. Kwota kredytu może przewyższać wysokość kosztów kwalifikowanych, ale wówczas dotacją objęta jest wyłącznie część przedsięwzięcia (powinna być wyodrębniona ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI