Kontrowersje wokół opodatkowania wody. Ceny kranówki wzrosną?

Kontrowersje wokół opodatkowania wody. Ceny kranówki wzrosną?
Fot. stock.adobe.com/sarayuth3390
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowej matrycy VAT w zakresie stawek za "wodę w postaci naturalnej" budzi wątpliwości interpretacyjne. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii alarmuje, że stawka VAT za wodę z kranu wzrośnie z 8 do 23 proc. Zdaniem Konfederacji Lewiatan efektem tego będzie wzrost cen wody.

Przedsiębiorcy obawiają się, że propozycje ws. opodatkowania wody są wstępem do zmian w ustalaniu taryf, polegających na naliczaniu osobno opłat za dystrybucję i wodę #podatki #woda

– Przedsiębiorcy obawiają się nowych przepisów i apelują o ich uszczegółowienie oraz doprecyzowanie. Inaczej wzrośnie cena wody dostarczanej wodociągami (kranówki), ale również wody ze źródeł, studni, wody transportowanej cysternami.

Jaki był cel wprowadzonych zmian?

Nie jest jasne, jaki był cel zmian wprowadzonych przez resort finansów, ale skoro już istnieją wątpliwości interpretacyjne to należy je usunąć. Naszym zdaniem nie jest zasadna też zmiana zasad ustalania taryf za wodę, przez przyjęcie odrębnych opłat za dystrybucję i za towar w postaci wody – mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy obawiają się, że przedstawione propozycje dotyczące opodatkowania wody mogą być wstępem do zmian w ustalaniu taryf, polegających na naliczaniu osobno opłat za dystrybucję i wodę.

Źródło: Konfederacja Lewiatan