Konstytucja Biznesu: już ponad 2 tys. przypadków jej łamania przez administrację państwową

Konstytucja Biznesu: już ponad 2 tys. przypadków jej łamania przez administrację państwową
Fot. stock.adobe.com/MIND AND I
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Konstytucja Biznesu obowiązuje od półtora roku, ale jej zasady są łamane przez administrację państwową. O tym, że skala tego zjawiska jest bardzo duża świadczą dane przedstawione przez Ministerstwo Finansów.

Zasada domniemania niewinności przedsiębiorcy jest pomijana. W ciągu 1,5 roku przedsiębiorcy 37 razy powoływali się na tę zasadę, ale ani razu nie została ona uwzględniona #KonstytucjaBiznesu

Istnieje zasada domniemania niewinności, zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, zasada korzystnej dla podatnika interpretacji przepisów. Wszystko, co prawem nie jest zabronione, jest dozwolone. Takie jest obowiązujące prawo, a dokładnie prawo przedsiębiorców, które wchodzi w skład tzw. Konstytucji Biznesu obowiązującej od kwietnia 2018 r.

Konstytucja Biznesu, to pakiet pięciu ustaw, które miały w głównej mierze regulować stosunki na linii obywatel, przedsiębiorca, podatnik a organy administracji państwowej. Jaka jest rzeczywistość po upływie półtora roku? Oto kilka przykładów.

Czytaj także: Konstytucja Biznesu. Jak w praktyce sprawdza się zasada “co nie jest zabronione, jest dozwolone”?

Przerwanie biegu terminu przedawnienia

– Ministerstwo Finansów wskazało, że od początku obowiązywania Konstytucji Biznesu doszło do przerwania terminu biegu przedawnienia w ok. 900 sprawach, które stanowią 20 proc. wszelkich spraw podatkowych – mówi Anna Turska, doradca podatkowy, wiceprezes zarządu w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ zobowiązanie podatkowe w Polsce przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym podatnik zobowiązany był do zapłaty podatku. Po upływie okresu przedawnienia organy podatkowe nie mogą żądać od nas zaległego podatku i odsetek za zwłokę. Jednak bieg terminu przedawnienia przerywa się, jeżeli zostanie wszczęte postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

Okazuje się, że jest to rozwiązanie bardzo często stosowane przez organy podatkowe, skoro zostało zastosowane w co piątej sprawie.

Trwanie postępowań podatkowych oraz kontroli skarbowych

Kolejnym problemem jest czas trwania postępowań podatkowych oraz kontroli skarbowych.

– Zgodnie ze statystykami przekazanymi przez Ministerstwo Finansów ponad 1 200 postępowań podatkowych trwało ponad 2 lata – mówi Anna Turska z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Czytaj także: Konstytucja Biznesu: jak działa klauzula pewności prawa >>>

Zasada domniemania niewinności przedsiębiorcy czy też podatnika również jest pomijana. Okazuje się, że w ciągu 1,5 roku przedsiębiorcy 37 razy powoływali się na tę zasadę, ale ani razu nie została ona uwzględniona.

Źródło: MarketNews24