Koniec z papierowymi paragonami w taksówkach i w internecie?
– Możliwość zastąpienia tradycyjnych kas fiskalnych urządzeniami takimi jak telefon czy tablet zmniejszy koszty związane z obowiązkiem ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Popieramy kierunek zmian zaproponowanych przez resort finansów. Apelujemy jednak, aby w przypadku sprzedaży internetowej i usług taksówkowych zamawianych za pomocą aplikacji nie było konieczności wystawiania paragonów papierowych. Cała transakcja przebiega korespondencyjnie, zatem także jej potwierdzenie powinno zostać dokonane poprzez wystawienie paragonu elektronicznego – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.
Czytaj także: Kasy fiskalne online wyślą dane bezpośrednio do KAS >>>
Jedynie urządzenia do automatycznej sprzedaży towarów i usług, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar lub świadczą usługę, zwalniają podatnika z wystawiania paragonu fiskalnego w formie papierowej.
Korzystanie z aplikacji mobilnej zamiast taksometru
W branży taksówkowej określenie zasad korzystania z aplikacji mobilnej zamiast taksometru pomogłoby obniżyć koszty operacyjne ponoszone przez kierowców taksówek, ograniczyłoby oszustwa oraz zwiększyło komfort podróżujących. Korzystanie z aplikacji (tzw. wirtualnego taksometru) jest zgodne z systemem kas fiskalnych online wprowadzonym przez niedawną nowelizację prawa podatkowego. Ponadto pojawia się wątpliwości czy w ogóle możliwe będzie zainstalowanie w taksówkach odrębnej drukarki paragonów.
W ocenie Konfederacji Lewiatan taksówkarze i przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży w internecie powinni mieć możliwość, a nie bezwzględny obowiązek wydrukowania paragonu papierowego. Nie ma żadnego uzasadnienia dla wydruku oryginału paragonu w sytuacji, kiedy jest on wystawiony i doręczony w formie elektronicznej, a transakcja odbyła się za pośrednictwem internetu.