Koniec wsparcia dla Windows XP

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

microsoft.02.400x86Według raportu "Security Intelligence Report" użytkownicy Windows XP częściej są zagrożeni zainfekowaniem systemu złośliwym oprogramowaniem niż konsumenci nowszych systemów. Przewiduje się, że w związku z zakończeniem wsparcia dla Windows XP zagrożenie to będzie wzrastać.

Dwanaście lat temu, gdy wprowadzano na rynek system Windows XP, działania cyberprzestępców były rzadsze i najczęściej miały formę elektronicznego wandalizmu. Obecnie głównym celem cyberataków jest pozyskanie danych poufnych firmy i jej klientów dla korzyści finansowych przestępcy. Ich skala jest ogromna. Szacuje się, że naruszenie bezpieczeństwa informatycznego dotknęło  93 proc. dużych organizacji i 87 proc. mniejszych, a straty jakie poniosły zaatakowane przedsiębiorstwa wyniosły ok. 4 milionów złotych.

Wojciech Życzyński z Microsoft zachęca do wdrożenia  nowych rozwiązań jak np. system Windows 8.1, który w opinii dyrektora obecnie najlepiej zabezpiecza użytkownika.

Windows XP w momencie wejścia na rynek w 2001 roku oferował najnowocześniejsze jak na tamte czasy zabezpieczenia, jak firewall, Windows Security Center czy Windows Update.  W obliczu dzisiejszych zagrożeń nie są one już jednak wystarczające, dlatego tak istotna jest aktualizacja systemu” – powiedział Wojciech Życzyński, Dyrektor odpowiedzialny za sektor SMB w polskim oddziale Microsoft. „Windows 8.1 to system zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wspierać nie tylko dzisiejszy, zupełnie nowy przecież styl pracy, ale też zabezpieczyć użytkownika i jego dane przed aktualnie podejmowanymi formami cyberataków„.

W związku z zakończeniem wsparcia dla systemu operacyjnego Windows XP nie będą opracowywane aktualizacje zabezpieczeń i pojawią się problemy z kompatybilnością sprzętu komputerowego z urządzeniami peryferyjnymi, a ponadto zmniejszy się bezpieczeństwo danych osobowych i informacji o firmie.

Według Wojciecha Życzyńskiego jest to dobry moment na aktualizację systemu operacyjnego. Windows 8.1 jest oferuje intuicyjny interfejs, bezproblemową współpracę z urządzeniami mobilnymi, zaawansowane rozwiązania chroniące dane (Windows Defender, Zapory systemu Windows czy funkcji BitLocker i BitLocker To Go), a ponadto wbudowaną przestrzeń dyskową w chmurze.

Więcej na: http://www.microsoft.com/pl-pl/windows/business/NewWindows/WhatsNew.aspx

140119.infografika.626x3326
Na podstawie „Przedsiębiorco, zadbaj o bezpieczeństwo firmowych danych. Czas na aktualizację!” Microsoft

up