Komisja Europejska uruchamia mechanizm warunkowości w budżecie UE przeciwko Węgrom

Komisja Europejska uruchamia mechanizm warunkowości w budżecie UE przeciwko Węgrom
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu mechanizmu warunkowości w budżecie UE względem Węgier - poinformowała we wtorek szefowa KE Ursula von der Leyen. Mechanizm ten zakłada możliwość zamrożenia funduszy unijnych w przypadku łamania zasad praworządności.

Ogłoszenie przyjęto aplauzem w Parlamencie Europejskim, dwa dni po kolejnym zwycięstwie wyborczym Viktora Orbana na Węgrzech – wskazuje AFP.

Ursula Von der Leyen przekazała, że unijny komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn rozmawiał we wtorek z władzami węgierskimi i poinformował je, że KE uruchamia procedurę.

Potrzebna zgoda 15 państw

Mechanizm warunkowości to obowiązująca od stycznia 2021 r., ale jeszcze nigdy nie stosowana procedura zakładająca zawieszenie wypłaty środków europejskich do kraju, w którym stwierdza się naruszenia praworządności mające wpływ na finanse UE.

Ewentualne zawieszenie lub zmniejszenie płatności musi zostać zatwierdzone przez co najmniej 15 z 27 państw członkowskich, a taka procedura powinna trwać od sześciu do dziewięciu miesięcy – informuje agencja.

Stanowisko TSUE

Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził legalność tego rozporządzenia w połowie lutego, odrzucając skargi o stwierdzenie nieważności.

Parlament Europejski od miesięcy nakłaniał Komisję do uruchomienia tego mechanizmu.

Źródło: PAP BIZNES