Komentarz KNF do decyzji Trybunału
Ustawa o SKOK-ach może wejść w życie - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Kasy, podobnie jak wszystkie banki działające w Polsce, trafią pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego i będą musiały ujawniać swoje majątki.
Trybunał Konstytucyjny orzekł wprawdzie niezgodność z Konstytucją dwóch artykułów, ale uznał, że nie są one warunkiem wejścia ustawy w życie. Zgodnie z nowymi przepisami Komisja Nadzoru Finansowego przejmie nadzór nad całym systemem spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Zanim to nastąpi musi minąć przewidziany w ustawie okres przejściowy. Jest to czas potrzebny na wydanie dodatkowych aktów wykonawczych i dokonanie niezależnych audytów.
– KNF obejmie nadzór dopiero po przeprowadzeniu audytów we wszystkich kasach przez niezależnych biegłych rewidentów, po to, by był określony stan otwarcia, w jakim KNF przejmie nadzór nad systemem – wyjaśnia Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego Kominsji Nadzoru Finansowego.
Dotychczas nadzór nad SKOK-ami sprawował organ samorządowy, Kasa Krajowa. SKOK-i mają ok. 2 mln członków i aktywa przewyższające 8 mld zł.
– Klienci przede wszystkim muszą mieć świadomość, że dodatkowo nadzór nad systemem bedzie sprawowany przez organ publiczny, który nadzoruje nie tylko wszystkie banki działające w Polsce, ale również i inne instytucje finansowe – podkreśla zastępca przewodniczącego KNF.
Pod nadzorem KNF znajdują się m.in. ubezpieczyciele, otwarte fundusze emerytalne, instytucje rynku kapitałowego oraz instytucje płatnicze.
Ustawę o SKOK-ach skierował do Trybunału Konstytucyjnego prezydent Lech Kaczyński. Apelowało o to Forum Związków Zawodowych, które podkreślało, że ustawa jest korzystna wyłącznie dla sektora banków komercyjnych
Aby zobaczyć wypowiedź Wojciecha Kwaśniaka kliknij tutaj.
Źródło: newseria.pl