KNF zgodziła się, by banki oceniały zdolność do spłaty kredytów objętych gwarancją BGK

KNF zgodziła się, by banki oceniały zdolność do spłaty kredytów objętych gwarancją BGK
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
KNF zezwoliła na powierzanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego innym bankom dokonywania oceny zdolności do spłaty zobowiązania oraz analizy ryzyka wypłaty zobowiązania, w odniesieniu do kredytów objętych gwarancją BGK w ramach portfelowej linii gwarancyjnej de minimis - poinformował KNF w piątkowym komunikacie.
.@uknf: #banki mogą oceniać zdolność do spłaty kredytu z gwarancją de minimis @BGK_pl #KNF #BGK

„Decyzja KNF ma związek z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 marca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2018 r. w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów i była niezbędna do wejścia w życie aneksów do zawartych przez BGK z Bankami Kredytującymi umów portfelowej linii gwarancji de minimis, a tym samym zapewnienia możliwości nieprzerwanego korzystania z gwarancji przez przedsiębiorców z sektora MŚP, na warunkach dostosowanych do obecnej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19″ – napisano w komunikacie.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: jakie wsparcie otrzymają przedsiębiorcy? Szczegóły pakietu pomocowego BGK >>>

Zgodnie z decyzją Bank Gospodarstwa Krajowego może zwiększyć maksymalną wartość gwarancji de minimis z 60 proc. do 80 proc. kwoty kredytu oraz wydłużyć maksymalny okres gwarancji spłaty kredytu obrotowego do 39 miesięcy.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Gwarancje de minimis zostały wdrożone w celu poprawy dostępu do finansowania dla firm z sektora MŚP i zapewnienia oferty powszechnie dostępnych gwarancji wspierających rozwój przedsiębiorstw.

Źródło: PAP BIZNES