KNF przekazała do konsultacji projekt Rekomendacji L dotyczącej biegłych rewidentów
Uwagi do projektu można zgłaszać do 21 września 2018 r.
„Po Rekomendacji S teraz przekazujemy do konsultacji projekt znowelizowanej Rekomendacji L dot. roli biegłych rewidentów w procesie nadzoru nad bankami oraz SKOK-ami. Rekomendacja wdraża nowy model współpracy pomiędzy uczestnikami procesu badania sprawozdań finansowych oraz KNF” – napisał przewodniczący KNF Marek Chrzanowski na swoim profilu na Twitterze.
Po Rekomendacji S teraz przekazujemy do konsultacji projekt znowelizowanej Rekomendacji L dot. roli biegłych rewidentów w procesie nadzoru nad bankami oraz SKOK-ami. Rekomendacja wdraża nowy model współpracy pomiędzy uczestnikami procesu badania sprawozdań finansowych oraz #KNF. https://t.co/zPwMBF3QXn
— Marek Chrzanowski (@ChrzanowskiKNF) 27 sierpnia 2018
Nowelizacja Rekomendacji L, która obowiązuje w stanie niezmienionym od dnia jej wydania w 2001 roku, ma na celu dostosowanie treści dokumentu do zmian otoczenia regulacyjnego, wynikających w szczególności z reformy rynku usług audytorskich zarówno w ramach Wspólnoty Europejskiej, jak i na poziomie krajowym oraz do zmieniającej się praktyki rynkowej w zakresie roli biegłych rewidentów w procesie nadzoru nad bankami i SKOK, wyjaśniła Komisja.
Nowy model współpracy
„Zaktualizowana Rekomendacja L wdraża nowy model współpracy pomiędzy uczestnikami procesu badania sprawozdań finansowych i sprawowania nadzoru nad bankami oraz SKOK, tj. pomiędzy biegłym rewidentem, organem nadzoru a podmiotem nadzorowanym objętym obowiązkiem badania sprawozdania finansowego, w kierunku wypracowania relacji o charakterze bardziej partnerskim” – czytamy w komunikacie.
„Wydanie znowelizowanej Rekomendacji L zapewni spójność wytycznych KNF w odniesieniu do roli biegłych rewidentów i firm audytorskich w procesie nadzoru nad bankami i SKOK z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa krajowego i wspólnotowego oraz standardami rynkowymi. Rekomendacja L kierowana jest do instytucji kredytowych rozumianych jako podmioty, których działalność opiera się na przyjmowaniu depozytów lub innych funduszy podlegających zwrotowi od klientów oraz na udzielaniu kredytów na własny rachunek” – podsumowała Komisja.
Źródło: ISBnews