KNF podwyższyła bufor na ryzyko kredytów walutowych dla Banku Millennium

KNF podwyższyła bufor na ryzyko kredytów walutowych dla Banku Millennium
Fot. Bank Millennium
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zarząd Banku Millennium otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego zalecenie utrzymania funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych na poziomie 6,41 pkt proc. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego, podał bank. Dotychczasowy poziom dodatkowego wymogu kapitałowego wynosił 5,53 pkt proc.

Dotychczasowy poziom dodatkowego wymogu kapitałowego wynosił 5,53 pkt proc. #KNF #BankMillennium @BankMillennium

„Głównym powodem, który wpłynął na zmianę tego bufora było podwyższenie w 2017 roku wagi ryzyka w metodzie standardowej dla kredytów hipotecznych w walutach obcych ze 100% do 150%. Pomimo, że bank stosuje metody ratingów wewnętrznych do wyznaczania wymogów kapitałowych, to waga ryzyka dla metody standardowej stanowi punkt odniesienia dla wyznaczenia bufora. Zastosowana przez KNF metodyka usuwa pozytywny wpływ stosowania przez bank bardziej zaawansowanych i bardziej wrażliwych na ryzyko metod wyznaczania wymogów kapitałowych” – czytamy w komunikacie.

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) – jako pierwszej instytucji finansowej – zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) – największy komercyjny bank w Portugalii.

Źródło: ISBnews