KIR: ważne przelewy lepiej zlecić przed długim weekendem lub skorzystać z płatności natychmiastowych

KIR: ważne przelewy lepiej zlecić przed długim weekendem lub skorzystać z płatności natychmiastowych
Źródło: KIR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Najbliższy czwartek, 16 czerwca, to dzień wolny od pracy, co oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Dlatego terminowe płatności warto zaplanować i zlecić wcześniej lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce. Rozliczenie
i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, od poniedziałku do piątku, o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Trzeba zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy w najbliższą środę, 15  czerwca po godzinie 16:00 trafią na konta odbiorców w piątek, 17 czerwca.

Czytaj także: KIR: 186,91 mln transakcji o wartości 664,63 mld zł w maju >>>

System Euro Elixir

System Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 16 czerwca będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia 6 sesji rozliczeniowych.

Płatności natychmiastowe Express Elixir

W sytuacji, gdy przeoczymy datę płatności lub nie zdążymy wykonać terminowego przelewu przed 16  czerwca, warto skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, który działa w trybie ciągłym – 24/7/365, czyli również w weekendy i święta. To, czy nasz bank udostępnia tę usługę i w jakim zakresie, można sprawdzić na stronie https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa / KIR