KIR: przed kolejnym długim weekendem warto pamiętać o ważnych przelewach

KIR: przed kolejnym długim weekendem warto pamiętać o ważnych przelewach
Źródło: KIR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Poniedziałek 15 sierpnia to dzień wolny od pracy, co oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Terminowe płatności warto zaplanować i zlecić wcześniej lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce. Rozliczenie
i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, od poniedziałku do piątku, o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Trzeba zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy w najbliższy piątek, 12 sierpnia, po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców w kolejnym dniu roboczym – czyli we wtorek, 16 sierpnia.

Czytaj także: KIR: 181,4 mln transakcji o łącznej wartości 670,12 mld zł w systemie Elixir w czerwcu >>>

System Euro Elixir

System Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 15 sierpnia będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia 6 sesji rozliczeniowych.

System płatności natychmiastowych Express Elixir

W sytuacji, gdy przeoczymy datę płatności lub nie zdążymy wykonać terminowego przelewu przed 15  sierpnia, warto skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, który działa w trybie ciągłym – 24/7/365, czyli również w weekendy i święta. To, czy nasz bank udostępnia tę usługę swoim klientom i w jakim zakresie, można sprawdzić na stronie: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa / KIR