KIR: 4704 osoby zdecydowały się na zmianę rachunku bankowego w II kw.

KIR: 4704 osoby zdecydowały się na zmianę rachunku bankowego w II kw.
Źródło: KIR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W II kw. 2022 r. decyzję o zmianie rachunku bankowego, z wykorzystaniem systemu Ognivo, podjęły 4 704 osoby. Najwięcej wniosków w tym kwartale - ponad 1,7 tys. - wpłynęło w maju.

W celu przeniesienia rachunku z dotychczasowego banku do innego, z wykorzystaniem obsługiwanego przez KIR systemu Ognivo, wystarczy złożyć wniosek i upoważnienie dotyczące przeniesienia usług. Równocześnie w taki sam sposób można złożyć wniosek o zamknięcie rachunku bankowego.

Statystyki systemu Ognivo za II kw. 2022 r.
Źródło: KIR

Za pośrednictwem systemu Ognivo klienci banków mają możliwość wydania dyspozycji przekazania środków czy przeniesienia zleceń płatniczych i pełnomocnictw złożonych w dotychczasowym banku. Wszystkie formalności z tym związane przejmuje bank, którego stajemy się klientem. Na wniosek klienta bank może dodatkowo przekazać informację o dokonanej zmianie rachunku bankowego wskazanym przez klienta instytucjom. Cały proces zajmuje zaledwie kilka dni i nie wymaga udziału klienta.

Czytaj także: KIR: na zmianę rachunku bankowego w I kw. zdecydowało się 5170 osób >>>

Liczba wniosków o przeniesienie rachunku bankowego z wykorzystaniem Ognivo w II kw. 2022 r. wyniosła 4 704.

W tym samym okresie 2021r. odnotowano 4 013 takich wniosków. Na zamknięcie dotychczasowego rachunku w II kw. 2022 r. zdecydowało się 4 656 osób, czyli 99 proc. wszystkich wnioskujących o zmianę rachunku. Przeniesienia salda dokonało 4 451 osób, tj. około 95 proc. wnioskujących. O przeniesienie zleceń stałych wystąpiło 739 osób, a o przeniesienie poleceń zapłaty – 484 osoby.

System Ognivo umożliwia bezpieczną i szybką komunikację online pomiędzy bankami a innymi uprawnionymi podmiotami. Oprócz banków (komercyjnych i spółdzielczych) Ognivo wykorzystywane jest m.in. także przez ZUS, Pocztę Polską, urzędy miast, urzędy skarbowe, izby celne, administracyjne organy egzekucyjne, komorników sądowych.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa / KIR