Kiedy skończy się najdłuższy cykl koniunkturalny w historii? Czarne chmury na horyzoncie

Kiedy skończy się najdłuższy cykl koniunkturalny w historii? Czarne chmury na horyzoncie
Fot. stock.adobe.com/Kurhan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Cykl koniunkturalny trwa już 10 lat. Jest najdłuższy w historii, licząc aż od połowy XIX wieku. Banki centralne zdjęły pieniądze z rynku po raz pierwszy od sześciu lat. Kończy się czas drukowania pieniędzy.

Kończy się era taniego pieniądza. We wrześniu #BankiCentralne zdjęły pieniądze z rynku po raz pierwszy od sześciu lat #gospodarka

– Teraz, jak nigdy wcześniej w ciągu tej dekady, chmur na horyzoncie gospodarczym jest wyjątkowo dużo – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Kończy się era taniego pieniądza. We wrześniu banki centralne zdjęły pieniądze z rynku po raz pierwszy od sześciu lat. Co to oznacza?

Zabieranie pieniędzy z rynku

– EBC, Fed i Bank Japonii przez lata prowadziły politykę ilościowego luzowania pieniądza, kupowały obligacje skarbowe wpuszczając pieniądz na rynek. Teraz zabieranie pieniędzy z rynku, przy wysokich stopach procentowych, będzie ograniczać wzrost gospodarczy – komentuje ekspert XTB.

Kończy się czas dodrukowywania pieniędzy, ale też negatywny wpływ na koniunkturę gospodarczą mają wojny handlowe i cena ropy naftowej.

Źródło: MarketNews24