Kiedy przedsiębiorca powinien awizować wypłatę gotówkową?
Przedsiębiorca, który chciałby wypłacić ze swojego rachunku gotówkę w kwocie większej niż 20 tys. zł, może natrafić na problem. Wiele banków wymaga zgłoszenia takiej transakcji z jednodniowym lub dwudniowym wyprzedzeniem. Co prawda, jak wskazują eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl, o ile pozwalają na to możliwości kasowe danego oddziału, wypłata dużej kwoty bez wcześniejszego awizowania może się udać. Warto jednak pamiętać, że wówczas będzie to dodatkowo płatne.
– Zwykle kwotą wypłaty, od której banki proszą o wcześniejsze awizowanie, jest 20 tys. zł – mówi Mikołaj Fidziński, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. – Po wcześniejszym zgłoszeniu zapotrzebowania na tego typu transakcję, bank przygotowuje określoną kwotę w wybranym przez klienta oddziale. Warto jednak pamiętać, że w przypadku walut obcych czas oczekiwania może być dłuższy niż dwa dni. Czasem trzeba nawet zgłaszać chęć wypłaty bez względu na kwotę, dotyczy to przede wszystkim mniej popularnych walut – dodaje.
Najpewniejszym sposobem awizowania wypłaty gotówkowej jest wizyta w danym oddziale. Wtedy możemy określić na przykład jakie nominały chcielibyśmy otrzymać. Jednak w coraz większej grupie banków awizacji można dokonać za pomocą telefonu czy bankowości internetowej.
– Warto pamiętać, że najczęściej za niepodjęcie awizowanej gotówki bank nalicza prowizję, która może sięgać nawet kilkuset złotych – mówi Mikołaj Fidziński. – Zatem decyzję o złożeniu awiza powinniśmy przemyśleć, bo tylko nieliczne banki deklarują, że nie ukarzą za to przedsiębiorcy – dodaje.
Zestawienie przygotowane przez Comperia.pl opiera się na danych przesłanych przez banki, jednak warto mieć na uwadze, że poszczególne oddziały mogą różnie ustalać szczegółowe procedury dotyczące awizowania i wypłaty dużych kwot pieniężnych. Dlatego każdorazowo najlepiej udać się do danej placówki, by dowiedzieć się o wszystkich ustaleniach.
Źródło: Comperia.pl S.A.