Kiedy płatności zbliżeniowe bez PIN wzrosną do 100 zł? Banki już gotowe

Kiedy płatności zbliżeniowe bez PIN wzrosną do 100 zł? Banki już gotowe
Fot. MarketNews24
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki są już gotowe do podniesienia limitu z 50 zł do 100 zł, ale chcą zwiększyć bezpieczeństwo takich płatności. Dlatego nie stanie się to już jesienią tego roku, ale jednak przed zakończeniem 2019 r.

Przemysław Barbrich z #ZBP: limity płatności zbliżeniowych bez PIN-u na pewno zostaną podniesione przed końcem tego roku #PłatnościZbliżeniowe #banki

– Banki są gotowe do wprowadzenia zmiany limitu i to praktycznie od zaraz – mówi dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. – Chcemy jednak, aby klienci czuli się w 100 proc. bezpieczni.

Zmiana przepisów dotyczących silnego uwierzytelniania

Jesienią zmienią się przepisy dotyczące tzw. silnego (mocnego) uwierzytelniania. Silne uwierzytelnianie klienta to dwuetapowa weryfikacja tożsamości oparta na przynajmniej dwóch niezależnych elementach z kategorii:

* Wiedza – posiadana jedynie przez użytkownika, np. kod PIN lub hasło,

* Posiadanie – coś, co ma wyłącznie użytkownik np. karta płatnicza lub telefon,

* Cechy klienta – coś, czym jest użytkownik – poprzez wykorzystanie biometrii, np. skan siatkówki lub odcisku palca.

Niezależność tych elementów opiera się na tym, że naruszenie jednego z nich, w żaden sposób nie osłabia wiarygodności pozostałych, przy jednoczesnym braku osłabienia danych użytkowników.

Limity wzrosną po zmianie przepisów

Limity zostaną podniesione do 100 zł dopiero po wejściu w życie tych przepisów.

– Limity płatności zbliżeniowych bez PIN-u na pewno zostaną podniesione przed końcem tego roku – mówi Przemysław Barbrich.

 

Źródło: MarketNews24