KE: 720 mln euro na połączenie sieci energetycznej państw bałtyckich z Polską
Przewodnicząca Komisji Europejskiej we wspólnym oświadczeniu z przywódcami państw bałtyckich i Polski podkreśliła, że połączenie elektroenergetyczne państw bałtyckich z resztą Europy zakończy ich izolację i ograniczy nadmierną zależność regionu od jednego źródła importu energii.
Koniec izolacji rynku energii państw bałtyckich
Przekazała, że w efekcie tego projektu zakończy się izolacja rynku energii państw bałtyckich. „Większość tych funduszy zostanie przeznaczona na nowy interkonektor na Morzu Bałtyckim. (…) Ograniczy on nadmierną zależność regionu od jednego źródła importu energii, łącząc (region) z resztą Unii Europejskiej” – powiedziała.
Bezpieczeństwo źródeł dostaw energii to warunek wstępny stabilności regionu, energia to filar bezpieczeństwa – podkreślał z kolei premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnego oświadczenia.
Baltic Synchronization Project ma zintegrować rynki energii elektrycznej Estonii, Łotwy, Litwy i Polski
Państwa członkowskie UE uzgodniły w czwartek propozycję Komisji dotyczącą zainwestowania 998 mln euro w kluczowe europejskie projekty dotyczące infrastruktury energetycznej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Najwięcej środków – 720 mln euro – przeznaczono na Baltic Synchronization Project, który ma zintegrować rynki energii elektrycznej Estonii, Łotwy, Litwy i Polski poprzez interkonektor.
Nowe środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na budowę Harmony Link – kabla elektroenergetycznego łączącego Polskę i Litwę przez Morze Bałtyckie. Kabel stanie się elementem składowym przyszłej sieci morskiej na Morzu Bałtyckim.