Każda wojna kiedyś się kończy
Wtorek nie jest dobrym dniem na podejmowanie poważnych decyzji, zwłaszcza tuż przed posiedzeniem FOMC. Rynki są ostrożne czekając na jutrzejszą konferencję Janet Yellen, bo choć przełomowych rozstrzygnięć mało kto się spodziewa, to jednak komunikat, oświadczenie i sugestie Amerykanów będą miały kluczowe znaczenie dla rynków. Czy jest coś ważniejszego, niż polityka Fed?
Bank of Japan nie zmienił dziś w nocy stóp procentowych, jednak perspektywy dla gospodarki przedstawił w czarnych barwach. Z wizją Ameryki, którą zaprezentuje jutro Fed, pewno tak źle nie będzie, bo ostatnie dane wypadają całkiem dobrze. Dzisiaj pojawi się ich kolejna porcja, którą na pewno warto potraktować poważnie, zwłaszcza przed FOMC: będą to dane o sprzedaży detalicznej (styczeń był bardzo udany, luty ma być gorszy), inflacja PPI, indeks NY Empire State, a także wskaźnik o tygodniowej zmianie zapasów paliw American Petroleum Institute.
Wczoraj Rosjanie poinformowali o wycofaniu części swoich wojsk z Syrii. To gest o dużym politycznym potencjale. Rzecznik jednej z głównych sił opozycyjnych, Salem al-Muslet, oświadczył, że ustępstwo Rosjan osłabi reżim syryjski. Niezależnie od intencji Moskwy i niechęci prezydenta Baszara el-Asada do jakichkolwiek negocjacji, zmniejszenie rosyjskiej aktywności w Syrii może nadać rozmowom pokojowym w Genewie nowy impuls. Stabilizacja sytuacji w tej części świata – choć na razie bardzo odległa – to dobra wiadomość dla rynków i dla Europy. – Każda wojna się kończy, cichną działa. Nadchodzi czas polityków – komentował wczoraj sytuację w Syrii Władimir Komedow z rosyjskiej Dumy, były dowódca rosyjskiej floty na Morzu Czarnym.
Oby gest Rosjan nie okazał się tak jałowy, jak w przypadku ropy. Rosjanie rozmawiali wczoraj z Iranem o zamrożeniu produkcji. Efekt był taki, że Teheran nie tylko ich nie posłuchał, ale nawet potwierdził zwiększenie produkcji do 4 mln baryłek dziennie jeszcze w tym roku. Moskwa osiągnęła wynik przeciwny do oczekiwanego, a notowania ropy spadły. Klimat na rynku, przy wydatnym udziale Kremla, zdecydowanie się pogorszył.
dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska