„Kabel” wzrasta przed dzisiejszym referendum w Szkocji

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kiedrowicz.andrzej.250x376Euro (EUR) straciło na wartości i osiągnęło w ten sposób nowe roczne minimum na poziomie 1.2833 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta straciła 150 pipsów po spotkaniu FOMC, kiedy Fed zmniejszył skup aktywów i ogłosił zakończenie programu QE w październiku.  Fed do końca 2015 roku chce zwiększyć swoją kluczową stopę do poziomu 1.375%.

Dolar amerykański (USD) odbył rajd do poziomu 108.85 osiągając w ten sposób nowe 6-letnie maksimum w stosunku do jena japońskiego (JPY). Jen traci na wartości kiedy dolar umacnia się wobec wszystkich swoich konkurentów. Silny dolar nie wpływa negatywnie na japońską gospodarkę, kiedy celem jest osiągnięcie inflacji na poziomie 2% oraz stosowanie jak dotychczas środków stymulacyjnych.

Akcje

Akcje amerykańskie uległy wahaniom po posiedzeniu FOMC. Amerykańskie akcje zyskały na wartości po tym jak Fed ogłosił, że inflacja utrzymuje się poniżej swojego celu, a stopy procentowe będą utrzymywane na niskim poziomie aż do następnego roku. US 500 (SPI) obecnie notowany jest blisko poziomu 1995, a US Tech (NDQ) blisko poziomu 4065.

Towary

Ropa naftowa (WTI) spadła ze swojego wysokiego poziomu 95.04 do poziomu 92.47 dolarów amerykańskich za baryłkę. Ropa naftowa straciła na wartości przez jej zwiększone zapasy na rynku.

Para dnia i Opcje FX

Funt brytyjski (GBP) odbił się z poziomu 1.6160 do poziomu 1.6356 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Gospodarka Wielkiej Brytanii przygotowana jest do walki związanej z możliwą utratą Szkocji w dzisiejszym referendum.

Inwestorzy w opcje powinni tworzyć strategię długiego stelaża (Long Straddle) na parze GBPUSD i korzystać, jeśli para będzie przesuwała się w którymkolwiek kierunku, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka do wpłaconej premii. Long Straddle tworzy się poprzez zakup opcji at-the-money Call oraz Put.

Andrzej Kiedrowicz,
Poland Branch Director,
Easy Forex Trading Ltd.