Już 8 października startuje IV Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2018
CYBERSEC Forum to coroczna konferencja, poświęcona strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa. Wydarzenie stanowi platformę współpracy pomiędzy rządami, organizacjami międzynarodowymi oraz kluczowymi podmiotami sektora prywatnego. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, organizator forum – Instytut Kościuszki, zaprosił do Krakowa uznanych w świecie ekspertów zajmujących się tą tematyką. Mocnym punktem tegorocznej konferencji jest udział liderów tematu ze strony globalnych firm. Wśród ponad 140 prelegentów konferencji znajdują się m.in.: John Frank (wiceszef Microsoft, EU Government Affairs), Pablo Chavez (wiceprezes Google Cloud), Edna Conway (Chief Security Officer, Global Value Chain w Cisco), a także eksperci z wieloletnim portfolio dokonań jak Melissa Hathaway (była doradczyni George’a W. Busha i Baracka Obamy ds. cyberbezpieczeństwa, aktualnie ekspert Instytutu Kościuszki), Christopher Painter (pierwszy w historii koordynator kwestii cyberbezpieczeństwa w Departamencie Stanu USA), Ambasador Sorin Ducaru (były zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa, pracownik naukowy Hudson Institute). Nie zabraknie także gwiazd z branży, swoją obecność potwierdziła Katie Moussouris (najbardziej znana hackerka i pionierka bug bounty mających na celu szukanie luk bezpieczeństwa w oprogramowaniu komputerowym, założycielka i CEO Luta Security).
– Zależy nam na tym, by CYBERSEC był prawdziwą debatą na temat tego, co w cyberbezpieczeństwie jest ważne i aktualne. Nasi goście i paneliści to eksperci, którzy mają wpływ na kierunki rozwoju strategii i polityk dla cyberbezpieczeństwa oraz dla cyfrowych technologii przyszłości. Podobnie jak w latach ubiegłych, liczymy na to, że wypracowane w trakcie konferencji rekomendacje będą miały bezpośrednie przełożenie na to, co w tej kwestii będzie się decydowało nie tylko tu w Polsce, ale także właśnie w skali globalnej – mówi Izabela Albrycht, Prezes Instytutu Kościuszki – głównego organizatora CYBERSEC.
Cztery ścieżki tematyczne
Prezentacje i panele dyskusyjne będą tradycyjnie toczyć się w ramach czterech równoległych ścieżek tematycznych: Państwo, Obrona, Przyszłość i Biznes. W trakcie konferencji odbędzie się kilka paneli dyskusyjnych poświęconych koncepcji Cyfrowego Trójmorza. Jest to idea zapoczątkowana przez Instytut Kościuszki, której celem jest wzmocnienie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej i przyspieszenie transformacji cyfrowej regionu. Inicjatywa była omawiana w czasie ostatniego szczytu państw Trójmorza w Bukareszcie. Krakowska konferencja będzie okazją do kontynuacji tej dyskusji, tym razem w gronie polskich i europejskich decydentów politycznych, a także wiodących ekspertów branży i globalnych liderów sektora prywatnego.
– Program tegorocznej konferencji jest bardzo bogaty. W ramach czterech głównych ścieżek tematycznych zaplanowaliśmy 50 formatów konferencyjnych, w tym panele dyskusyjne, wywiady i prezentacje. Mamy też sesje specjalne. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy organizujemy Innovation Hyde Park, nowy format, który ułatwi wymianę pomysłów i umożliwi firmom sektora ICT prezentowanie swoich produktów i rozwiązań w nieformalny sposób przy swobodnej atmosferze. Chcemy rozmawiać o zaufaniu w cyberprzestrzeni, cyfrowej autonomii, o technologii blockchain, czy komputerach kwantowych, a także o ochronie danych osobowych w cyfrowym świecie. Jestem pewna, że będzie to jedno z najciekawszych i najważniejszych wydarzeń poświęconych tej tematyce w tym roku w Europie – mówi dr Joanna Świątkowska, Dyrektor Programowa CYBERSEC Forum.
Wystawa „Cyfry, Kody, Szyfry – 100 Lat Niepodległej”
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa „Cyfry, Kody, Szyfry – 100 Lat Niepodległej” przybliżająca wkład Polaków w rozwój matematyki, kryptologii i informatyki, a tym samym popularyzująca historię Polski w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Sir Dermot Turing, który przy okazji CYBERSEC promował będzie swoją najnowszą książkę „X,Y&Z, The Real Story of How Enigma was Broken”, w której opisuje historię prac nad złamaniem niemieckich szyfrów przez polskich kryptologów. Na uroczystości nie zabraknie również rodziny polskich kryptologów, którzy odpowiadali za złamanie Enigmy: Pani Janiny Sylwestrzak – córki Mariana Rejewskiego, Pana Jan Różyckiego – syna Jerzego Różyckiego, oraz Pani Marii Bryszak – siostrzenicy Henryka Zygalskiego.
CYBERSEC Forum potrwa do 9 października. Swoją obecność na konferencji potwierdziło już blisko 1000 osób z całego świata. Wśród gości Forum znaleźli się przedstawiciele rządów, decydenci polityczni, wiodący inwestorzy i przedstawiciele globalnych i krajowych czempionów, a także technologicznych start-upów.
Źródło: Informacja prasowa