Joe Biden zapowiedział budowę silosów m.in. w Polsce, ma to umożliwić eksport zboża z Ukrainy

Joe Biden zapowiedział budowę silosów m.in. w Polsce, ma to umożliwić eksport zboża z Ukrainy
Joe Biden Fot. Office of the President of the United States, Public domain, via Wikimedia Commons
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, mają powstać tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową, zapowiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden.

„Swoją wojną Putin nie tylko stara się wymazać kulturę Ukraińców, dziesiątkuje naród (ukraiński) i popełnia niezliczone zbrodnie wojenne, ale też uniemożliwia eksport tysięcy ton zboża, które są zamknięte w silosach (…) Pracujemy więc nad planem, by wywieźć je do innych krajów drogą kolejową” – powiedział Biden w przemówieniu na temat gospodarki podczas konwencji federacji związków zawodowych AFL-CIO w Filadelfii.

Trudność w eksporcie zboża drogą lądową

Zaznaczył, że jedną z przeszkód w eksporcie drogą lądową jest różnica w szerokości torów na Ukrainie i w sąsiednich krajach.

„Zbudujemy więc silosy, tymczasowe silosy przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, tak by można było przenieść zboże z wagonów do tych silosów, a potem do wagonów w Europie i przetransportować je” drogą morską, otwierając możliwości eksportu na cały świat – powiedział prezydent.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Biden stwierdził, że jest to jeden ze sposobów, by uniknąć dalszego wzrostu cen żywności, spowodowanego m.in. przez rosyjską agresję i blokowanie przez Rosję ukraińskich portów. Zaznaczył jednak, że rozwiązanie to i wyeksportowanie ok. 20 mln ton zboża będzie wymagać czasu. 

Źródło: PAP BIZNES