Jerzy Kwieciński o Pakiecie dla małych miast

Jerzy Kwieciński o Pakiecie dla małych miast
Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
8 października 2019 r. minister Jerzy Kwieciński przedstawił działania na rzecz ożywienia małych ośrodków miejskich.

– Małe miasta to 70 proc. ogółu miast. Ich problemy to wyludnienie,  wysokie bezrobocie, małe dochody i trudności transportu zbiorowego. Duże aglomeracje odbierają inwestycje i kadry. Jak chcemy to zmienić.? 10 proc. środków z drugiego filaru Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i polityki regionalnej skierować do tych miast. Główny akcent polityk krajowych z Polską cyfrową także skierujemy do tych ośrodków – mówił minister.

– Będziemy organizować dedykowane koperty-konkursy wzorem programu dla średnich miast. Główne akcenty to przedsiębiorczość, edukacja zawodowa, dostępność transportowa, strategia niskoemisyjna. Będziemy promować współpracę z większymi ośrodkami i rewitalizację. Program jest odpowiedzią na postulaty włodarzy małych ośrodków – zakończył swoje wystąpienie Jerzy Kwieciński.

Na pytanie portalu aleBank.pl: Dlaczego teraz są podejmowane działania nakierowane na małe i średnie miasta? – Jerzy Kwieciński odpowiedział, że nowa perspektywa finansowa UE otwiera nowe możliwości, podczas gdy w minionym czteroleciu działaliśmy w warunkach alokacji wynegocjowanych przez poprzedników środków, którzy doposażyli politykę spójności kosztem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Jerzy Kwieciński

minister finansów, inwestycji i rozwoju

 

Źródło: aleBank.pl