Jerzy Buzek: Europa potrzebuje 100 mld m3 gazu spoza Rosji
Chodzi o dokonanie zmian do rozporządzenia Security of gas supply regulation z 2017 roku (2017/1938).
Gazowa solidarność
Rozporządzenie to wprowadziło zasadę solidarności, zgodnie z którą państwa mają obowiązek dostarczania gazu sąsiedniemu krajowi, by zaspokoić potrzeby gospodarstw domowych i podstawowych usług socjalnych, takich jak opieka zdrowotna i usługi bezpieczeństwa, w przypadku poważnego kryzysu.
Firmy kupujące gaz muszą powiadamiać organy krajowe o głównych długoterminowych umowach na dostawy.
Wprowadzono też ułatwienia dla usług przesyłowych w obu kierunkach na wszystkich połączeniach transgranicznych pomiędzy krajami UE i przygotowano ogólnounijne symulacje dostaw gazu w przypadku zakłóceń w infrastrukturze.
Magazyny i większe dostawy spoza Rosji
23 marca, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Komisja Europejska opublikowała wniosek w sprawie zmiany rozporządzenia 2017/1938. Obejmują one obowiązek przechowywania minimum 80% gazu w magazynach do 1 listopada 2022 r.
Według Jerzego Buzka magazyny powinny być zapełnione w 90%, co pozwoliłoby przez prawie 3 miesiące dostarczać europejskim odbiorcom gaz, nawet gdyby źródła zewnętrzne zostały całkowicie odcięte.
Potrzebne zwiększenie dostaw gazu spoza Rosji o 90-100 mld m3.
Aby zrealizować ten cel konieczne jest zwiększenie wydobycia gazu w Europie, głównie w Norwegii, o 5-10 mld m3 i zwiększenie dostaw w podobnych rozmiarach ze Stanów Zjednoczonych i Afryki Północnej.
Całkowite uniezależnienie się od dostaw z Rosji w tym roku nie będzie jednak możliwe, choć realne jest zredukowanie zakupów rosyjskiego gazu o 2/3.
W 2021 roku kraje Unii Europejskiej zakupiły ok. 140 mld m3 gazu z Rosji. Chodzi zatem o zwiększenie dostaw spoza Rosji o 90-100 mld m3.
Gazoporty i linie przesyłowe
Kluczową sprawą jest zbudowanie gazoportów, w tym dwóch lub trzech w Niemczech, a także linii przesyłowych, pozwalających transportować gaz z Hiszpanii i Portugalii do Niemiec.
Te dwa iberyjskie kraje mają rozbudowaną infrastrukturę, pozwalającą przyjmować rocznie ok 70 mld m3 gazu skroplonego, a także połączenia gazociągami z Marokiem. Niemcy są największym konsumentem gazu w Unii Europejskiej i w 40-procentach są uzależnione od dostaw z Rosji.
Komisja Europejska na razie nie proponuje wspólnego finansowania zakupów, na co będą nalegać posłowie do Parlamentu Europejskiego
Wyjaśnienia wymaga kwestia finansowania zakupu gazu do magazynów. Zwykle nie było z tym problemu, gdyż gaz kupowano latem, gdy był tańszy i sprzedawano z magazynów zimą po wyższych cenach.
Obecnie jednak gaz jest drogi i prywatne firmy obawiają się, że kupując go mogą ponieść straty. Komisja Europejska na razie nie proponuje wspólnego finansowania zakupów, na co będą nalegać posłowie do Parlamentu Europejskiego.