Jerzy Bańka na Forum Bezpieczeństwa Banków: jako bankowcy widzimy potrzebę regulacji sektora, choć nie raz przedstawialiśmy wątpliwości

Jerzy Bańka na Forum Bezpieczeństwa Banków: jako bankowcy widzimy potrzebę regulacji sektora, choć nie raz przedstawialiśmy wątpliwości
Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP Fot. Karol Zapała
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dzisiejsze spotkanie odbywa się pod hasłem "Banki rok po...". Jako organizatorzy mamy na myśli RODO, ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i PSD2. Jako bankowcy widzimy potrzebę regulacji sektora, choć w toku prac legislacyjnych nie raz przedstawialiśmy wątpliwości co do proponowanych zapisów. Wydaje się, że udało się wypracować kompromis, jednak o praktyce będziemy mogli zapewne porozmawiać za rok, powiedział wiceprezes Związku Banków Polskich Jerzy Bańka na Forum Bezpieczeństwa Banków.

Doskonałość buduje się kompetencją, umiejętnością wyciągania wniosków, a temu służy wymiana myśli i doświadczeń.

W tym kompetentnym gronie ocenimy możliwie szerokie skutki najbardziej nas dotyczących regulacji. I nie chodzi o to, żeby mieć materiał do krytyki, tylko do dobrych praktyk i do wniosków ew. nowelizacji.

Będziemy oceniać banki i ich konkurentów przez pryzmat obowiązujących regulacji, ale też nowych rozwiązań w obszarze PSD 2.

W naszym dzisiejszym spotkaniu uczestniczą przedstawiciele instytucji państwowych, świata akademickiego i przedstawiciele firm komercyjnych. Chcemy łączyć doświadczenia wszystkich, bo tylko taki sposób wydaje nam się najbardziej efektywny.

Spotkania takie jak to dzisiejsze pozwala również na kreowanie rozwiązań i zachowań, które pozwolą nam zareagować na to, co pojawi w przyszłości.

Czytaj także: Forum Bezpieczeństwa Banków 2019. Banki rok po…

Rozwój technologiczny nie zamierza zwalniać. Jego wpływ na nasze codzienne życie jest oczywisty, przykładów mamy aż nadto. I właśnie on jest jednym z głównych determinantów naszej rzeczywistości. Zmiany nie zawsze przyjmujemy z otwartymi ramionami. Ale im bardziej nasza wiedza pozwoli nam je przewidzieć, tym lepiej będziemy mogli nimi zarządzać.

A nasze coroczne spotkania, mają nam pomóc w odpowiedziach na nurtujące pytania, powinno wskazywać nam kierunek prawidłowych działań, rozwiewać nasze wątpliwości.

Równolegle z organizacją konferencji w działalności Związku, z pełnym poparciem zarządów banków, tworzone jest obecnie BCB i  system badań naukowych, które mają wesprzeć praktyków. Liczymy na aktywność środowiska w stawianiu pytań i propozycji obszarów badawczych. Wyniki badań będziemy dystrybuować kanałami informacji bankowej, ale również szerzej, poprzez specjalistyczny portal FinCyber oraz przez ogólnie dostępny portal aleBank, na którym funkcjonuje zakładka BEZPIECZNE FINANSE.

Czy i jak radzimy sobie z bieżącymi wyzwaniami w sektorze bankowym? Gdzie jesteśmy? I co nas czeka? Liczę, że częściowo odpowiemy sobie na szereg pytań dzisiaj.

Osobiście wierzę w to, że przedyskutowanie kwestii, jak pokonać dzisiejsze uciążliwości, okaże się w przyszłości naszą przewagą.

A jest to nam, jako sektorowi i naszym klientom potrzebne, bo mamy cały czas, mimo sukcesów, do nadrobienia duże zaległości rozwojowe, zarówno jako kraj w ramach Unii i jako Unia wobec innych regionów gospodarczych świata.

Jerzy Bańka

wiceprezes Związku Banków Polskich

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP