Jerzy Bańka na Forum Bezpieczeństwa Banków: jako bankowcy widzimy potrzebę regulacji sektora, choć nie raz przedstawialiśmy wątpliwości
Doskonałość buduje się kompetencją, umiejętnością wyciągania wniosków, a temu służy wymiana myśli i doświadczeń.
W tym kompetentnym gronie ocenimy możliwie szerokie skutki najbardziej nas dotyczących regulacji. I nie chodzi o to, żeby mieć materiał do krytyki, tylko do dobrych praktyk i do wniosków ew. nowelizacji.
Będziemy oceniać banki i ich konkurentów przez pryzmat obowiązujących regulacji, ale też nowych rozwiązań w obszarze PSD 2.
W naszym dzisiejszym spotkaniu uczestniczą przedstawiciele instytucji państwowych, świata akademickiego i przedstawiciele firm komercyjnych. Chcemy łączyć doświadczenia wszystkich, bo tylko taki sposób wydaje nam się najbardziej efektywny.
Spotkania takie jak to dzisiejsze pozwala również na kreowanie rozwiązań i zachowań, które pozwolą nam zareagować na to, co pojawi w przyszłości.
Czytaj także: Forum Bezpieczeństwa Banków 2019. Banki rok po…
Rozwój technologiczny nie zamierza zwalniać. Jego wpływ na nasze codzienne życie jest oczywisty, przykładów mamy aż nadto. I właśnie on jest jednym z głównych determinantów naszej rzeczywistości. Zmiany nie zawsze przyjmujemy z otwartymi ramionami. Ale im bardziej nasza wiedza pozwoli nam je przewidzieć, tym lepiej będziemy mogli nimi zarządzać.
A nasze coroczne spotkania, mają nam pomóc w odpowiedziach na nurtujące pytania, powinno wskazywać nam kierunek prawidłowych działań, rozwiewać nasze wątpliwości.
Równolegle z organizacją konferencji w działalności Związku, z pełnym poparciem zarządów banków, tworzone jest obecnie BCB i system badań naukowych, które mają wesprzeć praktyków. Liczymy na aktywność środowiska w stawianiu pytań i propozycji obszarów badawczych. Wyniki badań będziemy dystrybuować kanałami informacji bankowej, ale również szerzej, poprzez specjalistyczny portal FinCyber oraz przez ogólnie dostępny portal aleBank, na którym funkcjonuje zakładka BEZPIECZNE FINANSE.
Czy i jak radzimy sobie z bieżącymi wyzwaniami w sektorze bankowym? Gdzie jesteśmy? I co nas czeka? Liczę, że częściowo odpowiemy sobie na szereg pytań dzisiaj.
Osobiście wierzę w to, że przedyskutowanie kwestii, jak pokonać dzisiejsze uciążliwości, okaże się w przyszłości naszą przewagą.
A jest to nam, jako sektorowi i naszym klientom potrzebne, bo mamy cały czas, mimo sukcesów, do nadrobienia duże zaległości rozwojowe, zarówno jako kraj w ramach Unii i jako Unia wobec innych regionów gospodarczych świata.
Jerzy Bańka
wiceprezes Związku Banków Polskich