Jarosław Gowin: „Piątka Gowina” to: powstrzymać katastrofę demograficzną, realne wsparcie przedsiębiorców, tania energia, jakość usług publicznych, inwestycje w badania i rozwój

Jarosław Gowin: „Piątka Gowina” to: powstrzymać katastrofę demograficzną, realne wsparcie przedsiębiorców, tania energia, jakość usług publicznych, inwestycje w badania i rozwój
Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas Kongresu Impact fintech'19 w Katowicach (4 − 5 grudnia) wicepremier Jarosław Gowin mówił m.in. o demagogii w polityce i o pięciu głównych, krytycznych problemach dla Polski.

#JarosławGowin: W gospodarce sprawdzają się niskie podatki, prywatna własność, proste prawo i swobodna konkurencja. To jest potrzebne, żeby gospodarka się rozwijała #ImpactFintech19 #PiątkaGowina #RozwójGospodarczy @NAUKA_GOV_PL

Kiedy rozmawiamy o państwie, kiedy rozmawiamy o gospodarce, coraz częściej zdarza mi się słyszeć poglądy, wypowiadane przez ludzi młodych, dobrze wykształconych, którzy potrafią na jednym oddechu mówić równocześnie żeby zlikwidować limit 30-krotności i wprowadzić limit maksymalnych emerytur.

W takim momencie pytam się: gdzie tutaj jest sprawiedliwość? Gdzie tutaj jest zdrowy rozsądek? Gdzie tutaj są perspektywy na jakikolwiek rozwój gospodarczy czy społeczny Polski?

Dlatego przypominam te fundamenty, bo weszliśmy w czas, kiedy bardzo nagłaśniane będą zabobony, zabobony gospodarcze, zaklinanie rzeczywistości.

 A jeżeli nie będziemy szanować ludzi przedsiębiorczych, utalentowanych, to nie będziemy mieli do czynienia „tylko” ze spowolnieniem rozwoju gospodarczego. Nie będziemy mieli do czynienia nawet „tylko” ze stagnacją − będziemy się cofać. Pewnego dnia obudzimy się jako społeczeństwo stare i biedne. Wykluczone z nowoczesnego świata. Społeczeństwo cyfrowych niewolników.

Dlatego, wśród bieżących wątków politycznych, bieżących sporów, wśród doraźnie podejmowanych decyzji, nie wolno tracić z oczu problemów krytycznych. O ile możliwe, trzeba te problemy rozwiązywać w ponadpartyjnym, ponadpolitycznym porozumieniu.

Jakie są te główne, krytyczne problemy dla Polski? – powiem o pięciu. Można to nazwać „Piątką Gowina”, ale to nie jest piątka obietnic. To Piątka piekielnie trudnych wyzwań, którym musimy stawić czoło, jeśli Polska ma się, tak jak przez ostatnich 30 lat  − rozwijać.

Musimy stawić czoło, jeśli Polska ma, tak jak przez ostatnie 4 lata, próbować wyrwać się z pułapki średniego wzrostu. Jakie są więc te krytyczne wyzwania?

Po pierwsze  – powstrzymać katastrofę demograficzną. Bez tego nie ma mowy o żadnym rozwoju gospodarczym.

Po drugie  – zagwarantować realne wsparcie przedsiębiorców. Choć to nie jest tak, że tutaj nic się dzieje. Ale jest jeszcze więcej do zrobienia niż zrobiono.

Po trzecie  – trzeba zapewnić dobrą, łatwo dostępną i tanią energię.

Po czwarte – podnieść jakość usług publicznych, dość „państwa z tektury”.

I po piąte, to co ma największy związek z kongresem Impact fintech’19  − trzeba inwestować w badania, rozwój, cyfryzację i w innowacje.

Jeśli chodzi o zagwarantowanie realnego wsparcia dla przedsiębiorców – to zawsze byłem, jestem i będę strażnikiem tego, aby relacje państwo-przedsiębiorcy budować nie na ideologicznym, dogmatycznym, ale na pragmatycznym podejściu.

 „Business is business”. W gospodarce sprawdzają się niskie podatki, prywatna własność, proste prawo i swobodna konkurencja. To jest potrzebne, żeby gospodarka się rozwijała.

Państwo powinno być przede wszystkim strażnikiem reguł uczciwej konkurencji. Poza sytuacjami głębokiego kryzysu gospodarczego, z jakim mieliśmy do czynienia np. w poprzedniej dekadzie.

Źródło: aleBank.pl