Japonia ograniczy handel z Bankiem Centralnym Rosji i nałoży sankcje na prezydenta Białorusi

Japonia ograniczy handel z Bankiem Centralnym Rosji i nałoży sankcje na prezydenta Białorusi
Fot. stock.adobe.com/Oleksii
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Japonia ograniczy handel z rosyjskim bankiem centralnym, aby zapewnić skuteczność sankcji finansowych nałożonych przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską po inwazji Rosji na Ukrainę - poinformowała w poniedziałek agencja Kyodo. Zdecydowano się też na sankcje wobec prezydenta Białorusi.

Jak oświadczył w poniedziałek japoński premier Fumio Kishida, którego cytuje agencja, Japonia ograniczy handel z rosyjskim bankiem centralnym. Chodzi o zapewnienie skuteczności sankcji finansowych nałożonych przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską na Rosję po inwazji tego kraju na Ukrainę – przekazano.

Czytaj także: Wielka Brytania zakazuje transakcji z bankiem centralnym i ministerstwem finansów Rosji >>>

Dodano, że Japonia zdecydowała się też nałożyć sankcje na prezydenta Białorusi oraz „inne osoby”, a także wprowadzić kontrolę eksportu nad „wyraźnym zaangażowaniem tego kraju w konflikt”. Wcześniej szef japońskiej dyplomacji Yoshimasa Hayashi przekazał, że ograniczenia mają być skierowane przeciwko głównym urzędnikom w Mińsku.

Japonia udzieli Ukrainie pomocy humanitarnej wartej 100 mln USD

Japoński premier zapowiedział też, że w ramach wsparcia Ukrainy, Japonia udzieli jej pomocy humanitarnej wartej 100 mln USD – przekazała agencja. Dodano, że Kishida odbył w tej sprawie rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który „wyraził uznanie za nałożenie przez Japonię sankcji na Rosję”.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Poniedziałek jest piątym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Władze Federacji Rosyjskiej określają prowadzone działania jako „specjalną operację wojskową”.

W niedzielę wieczorem Unia Europejska, w porozumieniu z USA, Kanadą i Wielką Brytanią, zgodziła się zakazać wszelkich transakcji z bankiem centralnym Rosji. Wcześniej, Kanada, USA, Wielka Brytania i państwa UE zgodziły się na odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT. 

Czytaj także: UE zapowiada nowy pakiet sankcji: „okaleczą” rosyjski rynek finansowy; chodzi o SWIFT i bank centralny Rosji >>>

Źródło: PAP BIZNES