Jaką przyszłość europejskiej gospodarce prorokują wskaźniki wyprzedzające?

Jaką przyszłość europejskiej gospodarce prorokują wskaźniki wyprzedzające?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W tym tygodniu kalendarz ekonomiczny w Europie zdominowany był przez wskaźniki wyprzedzające, takie jak indeks PMI oraz indeks IFO. W strefie euro czerwcowy indeks PMI dla usług osiągnął poziom 55,4 pkt., a w sektorze produkcyjnym 56,8 pkt.

Wskaźniki są wyraźnie powyżej granicy 50 pkt., co świadczy o ekonomicznej ekspansji. Świadczyć o tym może również historycznie najwyższa wartość indeksu nastrojów biznesowych IFO, mierząca nastawienie 7000 ankietowanych niemieckich menedżerów i przedsiębiorców. Obecny wynik indeksu to 116 pkt. Na razie obawy niektórych ekonomistów dotyczące spowolnienia europejskiej gospodarki nie znajdują potwierdzenia w danych.

Złoty, po osłabieniu w zeszłym tygodniu, w obecnym zaczął się umacniać. Polskiej walucie pomogły wyniki dla stopy bezrobocia w kraju, która w czerwcu osiągnęła poziom 7,1%, najniższy od ostatnich 26 lat. Pozytywny wpływ na złotówkę miała również decyzja prezydenta Andrzeja Dudy, który zawetował dwie z trzech ustaw dotyczących reformy polskiego sądownictwa. Kurs złotego na koniec tygodnia był na poziomie 4,25 EUR/PLN. W piątek rano notowania eurodolara wynosiły 1,17 EUR/USD.

Malwina Krakus

AKCENTA