Jak zawiesić działalność gospodarczą?
Coraz trudniejsza sytuacja gospodarcza, drożejąca energia elektryczna, spadający popyt ze strony klientów i zapowiedziane podwyżki płacy minimalnej mogą skłonić wielu przedsiębiorców do zawieszenia działalności gospodarczej. Jak to zrobić mądrze? O tym piszą eksperci Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Podstawowe pytania, jakie zadają sobie przedsiębiorcy w takim przypadku, to: na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej? Na jak długo można ją zawiesić? Jak wyglądają w tym czasie rozliczenia z ZUS, opłacanie VAT i inne formalności? Jak wznowić działalność gospodarczą?
Lepiej zawiesić niż zlikwidować?
Z porad ekspertów Akademii Przedsiębiorcy wynika, że zawieszenie działalności gospodarczej często chroni przed całkowitą likwidacją firmy. Dlatego warto opcję zawieszenia działalności rozważać.
Ważne jest, aby informacja o zawieszeniu działalności była dostarczona do odpowiednich organów administracji państwowej.
Zawieszona działalność, prawa i obowiązki przedsiębiorcy
Z artykułu „Zawieszenie działalności gospodarczej – na czym polega i kiedy się opłaca?” można się dowiedzieć, że zawieszenie działalności nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji w danym czasie z wykonywania pewnych czynności, które pozwalają przedsiębiorcy nadal uzyskiwać określone przychody.
Nie jest jednak tak, że mimo zawieszenia działalności przedsiębiorca nie ma żadnych obowiązków.
Poza tym trzeba pamiętać, że zawieszenie działalności oznacza utratę różnego rodzaju uprawnień. Jakich? Warto to sprawdzić na stronach Fundacji.