Jak się uchronić przed sylwestrowym szokiem cenowym?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

 

pieniadze.worek.250x188Wraz z końcem roku piętrzą się wydatki - drożeją rachunki za prąd i ogrzewanie, rosną ceny żywności, wydajemy także więcej z okazji świąt oraz Sylwestra. Skąd i jak wziąć fundusze na tegorocznego Sylwestra, aby uniknąć nadwyrężania portfela radzą eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Panujący kryzys gospodarczy oraz spadek koniunktury zmusiły nas do większych oszczędności. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Deloitte statystyczna polska rodzina wyda na tegoroczne, świąteczne zakupy mniej niż przed rokiem. Wzmożone wydatki oraz mniejsza zasobność portfela prowokują też do zastanowienia się skąd wziąć pieniądze na zbliżającego się Sylwestra. Co ciekawe, wydatki na tę wyjątkową noc zamiast maleć – rosną. Badania przeprowadzone przez KPMG wskazują, iż co czwarty Polak w ubiegłym roku wydał więcej pieniędzy na Sylwestra niż w 2010 r. Czy tendencja wzrostowa się utrzyma?

Sylwestrowe wydatki

Jak wynika z danych KPMG w zeszłym roku ponad 60% Polaków spędziło Sylwestra w domu w gronie najbliższych, wydając przy tym łącznie 3,5 mld zł. Jedynie 9% respondentów wybrało się na zorganizowaną imprezę lub bal sylwestrowy w hotelu, bądź lokalu. Okazuje się, że przeciętny Polak na sylwestrową noc przeznacza 255 zł, z czego 110 zł wydaje na jedzenie oraz napoje bezalkoholowe, ok. 30 zł na alkohol oraz niecałe 25 zł na wstęp na zorganizowaną imprezę lub bal. To stosunkowo dużo w porównaniu do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju, które według GUS pod koniec 2011 r. wynosiło 3399,52 zł brutto.

Impreza w domu lub u znajomych, koncert w plenerze czy bal na sali to nie jedyne formy spędzenia Sylwestra. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy zagraniczne, z których najpopularniejszymi kierunkami są: Praga, Wiedeń, Paryż i Budapeszt. Biura podróży kuszą klientów ofertami zagranicznych wyjazdów, oferując przy wcześniejszych rezerwacjach duże rabaty oraz upusty cenowe. Z danych portalu traveliada.pl wynika, że przykładowo cena dwu dniowego pobytu w Wiedniu, dla pary to koszt ok. 500 zł, z kolei romantyczna wycieczka dla dwojga do Paryża waha się w przedziale 900 – 4.000 zł. Oczywiście są to ceny samego pobytu, a należy doliczyć do nich jeszcze koszt jedzenia, czy też alkoholu. W Polsce za bal sylwestrowy w restauracji trzeba zapłacić średnio 250-300 zł, z kolei po dołożeniu kwoty dwukrotnie większej można już spędzić 3-4 dni za granicą. Jest to gratka, zarówno dla fanów podróży, jak i dobrej zabawy. Planując ostatnią noc w roku zastanawiamy się jednak, jak ją sfinansujemy?

Jak sfinansować zabawę sylwestrową?

Badania Deloitte wskazują, iż najczęstszym sposobem opłacenia świątecznych zakupów, na które w tym  roku średnio wydamy 1280zł są oszczędności. Niestety dodatkowy koszt w postaci sylwestrowej zabawy nie zamknie się w tej kwocie. Eksperci radzą jednak, by systematycznie odkładać, nawet niewielką sumę pieniędzy, bowiem pozwali to uchronić portfel przed sylwestrowym szokiem. – Dodatkowy, extra wydatek w postaci np. wyjazdu można zaplanować z dużym wyprzedzeniem i przygotować się do niego odpowiednio wcześniej. Jeśli od dłuższego czasu marzymy o spędzeniu nocy sylwestrowej np. zagranicą warto z myślą o tym założyć specjalny rachunek oszczędnościowy lub lokatę. Nie radziłabym natomiast przechowywania pieniędzy w domu, w tzw. „skarpecie”, ponieważ nie mamy wtedy gwarancji, że nie wydamy pieniędzy na bieżące potrzeby ani nie pomnożymy oszczędności dzięki oprocentowaniu, tak jak w banku – tłumaczy Halina Kochalska, Open Finance, ZFDF.

Ci, którzy nie sfinansują zabawy sylwestrowej z oszczędności, a chcą wydać na tę okazję więcej niż pozwala im na to domowy budżet z pewnością sięgną po dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci kredytu – Część osób planujących sylwestrowy wyjazd zdecyduje się na pożyczkę bądź kredyt – i choć wzmożonego popytu jeszcze nie widać – powoli zainteresowanie tymi produktami rośnie. Na rynku nie ma dedykowanej oferty dla osób spędzających Sylwestra, np. pod palmami, ale na ten cel można zaciągnąć kredyt gotówkowy, których oferta jest bardzo szeroka. Na taki kredyt można pożyczyć od 500 do nawet 250.000 złotych – mówi Robert Trzeciak, ekspert Aspiro, ZFDF.

Sylwester na kredyt

Eksperci ZFDF radzą, aby przed zaciągnięciem pożyczki dokładnie przyjrzeć się przedstawionej ofercie oraz swojej sytuacji finansowej, by nie popaść w pętlę zadłużenia. – Proponowane oferty kredytów gotówkowych lepiej porównać w wielu bankach, gdyż różnica w oprocentowaniu i prowizji pomiędzy poszczególnymi instytucjami może być bardzo wysoka. Z pewnością nie warto sugerować się tylko ofertami promocyjnymi, których nie brakuje pod koniec roku, gdyż zaciągnięcie takiej pożyczki często wiąże się z wykupieniem dodatkowych produktów, np. założeniem rachunku bankowego lub karty kredytowej – mówi Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus, ZFDF.

Ponadto przy pożyczaniu pieniędzy najlepiej jest kierować się trzema zasadami: sprawdzić wiarygodność firmy, od której chcemy pożyczyć pieniądze np. w wykazie instytucji objętych nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, policzyć wszystkie koszty kredytu oraz dokładnie przeanalizować umowę, a w przypadku jej nie zrozumienia po prostu nie podpisywać. – W obliczeniu kosztu pożyczki może pomóc internetowy kalkulator. Po wpisaniu odpowiednich danych pokaże on, jaka wysokość kredytu jest dla nas najkorzystniejsza, a także obliczy wartość rat oraz odsetek. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie zdecydować się na odpowiedni rodzaj pożyczki warto udać się po poradę do doradcy, który pomoże nam podjąć odpowiednią decyzję i wywalczy dla nas najlepsze warunki umowy – mówi Halina Kochalska, Open Finance, ZFDF.

Już teraz dobrze jest pomyśleć o sylwestrowych wydatkach, aby w Nowym Roku nie obudzić się z finansowym kacem. Przyszłoroczny, wymarzony wyjazd lub kosztowną imprezę sylwestrową warto natomiast zacząć planować już teraz, by móc bez większych wyrzeczeń sprostać wydatkom.

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego