Jak radzi sobie polska gospodarka? OECD: wskaźnik CLI w czerwcu w dół

Jak radzi sobie polska gospodarka? OECD: wskaźnik CLI w czerwcu w dół
Fot. stock.adobe.com/MigrenArt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wyprzedzający wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w czerwcu spadł o 1,81 proc. rdr, a mdm spadł o 0,22 proc. i wyniósł 97,77 pkt. - podała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Wyprzedzający wskaźnik Composite Leading Indicator (#CLI) dla Polski w czerwcu spadł o 1,81 proc. rdr, a mdm spadł o 0,22 proc. i wyniósł 97,77 pkt. #OECD

Poziom 100,00 pkt. oznacza długoterminową średnią wskaźnika.

Jak informuje OECD, rosnący CLI o wartości powyżej 100 pkt. oznacza ekspansję gospodarki, spadające CLI powyżej poziomu 100 pkt. oznacza spadek koniunktury, CLI w trendzie spadkowym i poniżej 100 pkt. oznacza spowolnienie, zaś rosnące CLI będące poniżej poziomu 100 pkt. oznacza ożywienie (odbudowę) w gospodarce. CLI wyprzedza cykle biznesowe, zamiarem OECD jest, by przesunięcie wynosiło 6-9 miesięcy.

Wczesne wskazywanie punktów zwrotnych w cyklu biznesowym w danym kraju

Composite Leading Indicator jest wskaźnikiem przygotowywanym przez OECD. Ma on służyć do wczesnego wskazywania punktów zwrotnych w cyklu biznesowym w danym kraju, jednak, jak zastrzega OECD, nie do prognoz kwantytatywnych.

Czytaj także: Prezes PFR: powrót do aktywności gospodarczej sprzed pandemii zajmie 3 – 4 kwartały >>>

OECD wybiera kluczowe składniki wskaźnika osobno dla każdego z państw. W przypadku Polski brane pod uwagę są: realny efektywny kurs walutowy, stopa WIBOR 3M, a także podawane przez GUS: koniunktura w przemyśle przetwórczym, liczba ofert pracy oraz dynamika produkcji węgla.

Źródło: PAP BIZNES