Jak plan pomocy dla kredytobiorców wpłynie na wyniki Pekao? Prezes banku komentuje propozycję premiera

Jak plan pomocy dla kredytobiorców wpłynie na wyniki Pekao? Prezes banku komentuje propozycję premiera
Fot. stock.adobe.com/Fotokon
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Pekao będzie się zastanawiać, w jaki sposób propozycja premiera dotycząca pomocy dla kredytobiorców wpłynie na cel osiągnięcia 10 proc. wskaźnika ROE, wynika z wypowiedzi prezesa banku Leszka Skiby. Analizy wskazują, że mimo spodziewanego zmniejszenia dochodów uda się zrealizować ten plan.

„Propozycja z punktu widzenia sektora jest dobra. Obniżenie oprocentowania stawki bazowej o 30-40 punktów bazowych wpłynie na dochody banków, ale jest to korzyść dla klientów. Wydaje się to więc pewną formą kompromisu” – powiedział prezes Banku Pekao Leszek Skiba dziennikarzom.

Czytaj także: Co rządowy plan pomocy kredytobiorcom oznacza dla banków?

„Najbardziej pozytywne z punktu widzenia sektora bankowego jest to, że propozycja premiera kończy okres dyskusji różnych innych propozycji, które były znacznie gorsze, w tym propozycje mrożenia WIBOR czy mrożenia rat albo innych mechanizmów, które podważałyby mechanizmy rynkowe. Banki widzą, że wreszcie dyskusja została zakończona. Oczywiście wiąże się to z kosztami, w tym jednorazowymi, jak wpłata na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców plus koszty związane z mechanizmem, który wiąże się z reformą stawek WIBOR” – dodał.

Zmniejszenie dochodów

Jak wskazał, bank będzie się zastanawiać, w jaki sposób propozycja premiera wpłynie na cel osiągnięcia 10 proc. wskaźnika ROE.

„Na pewno spowoduje ona zmniejszenie naszych dochodów, ale chcemy pokazać takie wyniki i taką mamy analizę rynku, że uda nam się 10 proc. w przyszłym roku pokazać” – powiedział Skiba.

Czytaj także: Premier przedstawił plan pomocy dla kredytobiorców: zastąpienie WIBOR inną stawką, nowy Fundusz Pomocowy w wysokości 3,5 mld zł i wakacje kredytowe >>>

Rząd planuje wprowadzić dla kredytobiorców wakacje kredytowe w 2022 i 2023 r. łącznie dla 8 rat kredytowych. Rząd chce także narzucić bankom posługiwanie się stawką inną niż WIBOR.

Źródło: PAP BIZNES