Jak państwo finansuje demokrację? Finansowanie partii politycznych – porównanie systemu niemieckiego i polskiego
Instytut Sobieskiego i Fundacja im. Konrada Adenauera zapraszają na debatę pt. "Jak państwo finansuje demokrację? Finansowanie partii politycznych - porównanie systemu niemieckiego i polskiego" z udziałem:
prof. dr. hab. Antoniego Kamińskiego (Instytut Nauk Politycznych PAN)
prof. dr Sophie – Charlotte Lenski (Uniwersytet w Konstancji)
dr Anny Materskiej – Sosnowskiej (Uniwersytet Warszawski)
prof. dr. Martina Morloka (Uniwersytet w Duesseldorfie)
Prowadzenie: Paweł Soloch (Instytut Sobieskiego)
Debata odbędzie się we wtorek 13 maja br. o godz. 18.00 w Centrum Konferencyjnym Zielna, przy ul. Zielnej 37 w Warszawie. W trakcie debaty zapewnione będzie tłumaczenie.
Finansowanie partii politycznych z budżetu aż do 2013 roku wydawało się być tematem, wokół którego panował w Polsce konsensus wszystkich głównych sił politycznych.
Krytyka ze strony mediów, jakiej poddano sposoby wydatkowania pieniędzy przez partie spowodowała, że debata rozgorzała na nowo. Pojawiło się wiele opinii, od sugerujących zmiany zasad przyznawania subwencji po postulujące ich całkowitą likwidację. Tymczasem funkcjonujący od wielu lat w większości Europy system pokazuje, że wspieranie partii politycznych na dłuższą metę leży w interesie podatnika i ma korzystny wpływ na poziom demokracji w państwie. Niedalekim przykładem, który wart jest analizy i porównania z Polską są Niemcy.
Czy państwo powinno finansować demokrację? Jakie są merytoryczne i formalne środki kontroli finansów partii? Jakie są źródła finansowania lokalnej aktywności politycznej? Jak zapewnić transparentny i sprawiedliwy podział środków? Jaki jest zakres suwerenności finansowej parlamentarzystów wobec partii?
Na te i inne ważne pytania spróbują odpowiedzieć znakomici eksperci z Polski i Niemiec:
prof. dr hab. Antoni Kamiński – socjolog, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W latach 1999-2001 prezes zarządu Transparency International Polska. Autor wielu publikacji, m.in. „Korupcja rządów” i „Dezercja elit. Konsolidacja ustroju politycznego w pokomunistycznej Polsce”
prof. dr Sophie – Charlotte Lenski – prawnik, wykładowca na Katedrze Prawa Konstytucyjnego i Administracyjnego na Uniwersytecie w Konstancji, autorka wielu publikacji i komentarzy do ustawy o partiach politycznych
dr Anna Materska – Sosnowska – politolog, adiunkt w Zakładzie Systemów Politycznych w Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, autorka wielu publikacji o partiach politycznych i systemach partyjnych
prof. dr Martin Morlok (Uniwersytet w Duesseldorfie) – prawnik, socjolog, wykładowca prawa publicznego, teorii i socjologii prawa na Uniwersytecie w Dusseldorf, autor wielu publikacji, m.in. „Finansowanie partii politycznych w demokratycznym państwie prawa”
Potwierdzenie obecności poprzez wysłanie emaila na adres sekretariat@sobieski.org.pl
Źródło: Instytut Sobieskiego