Jak obietnice wyborcze wpłyną na naszą kieszeń, gospodarkę i GPW?

Jak obietnice wyborcze wpłyną na naszą kieszeń, gospodarkę i GPW?
Fot. stock.adobe.com/Anton Sokolov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wybór europosłów to dopiero wstęp do festiwalu obietnic wyborczych - kulminacja nastąpi w związku z zbliżającymi się wyborami do Sejmu. Ile każdy z nas zapłaci za realizację zobowiązań, które dziś składają politycy? Czy pomogą one wzrostowi gospodarczemu i warszawskiej giełdzie, czy wprost przeciwnie?

Ile każdy z nas zapłaci za realizację zobowiązań, które dziś składają politycy? #wybory2019 #wyboryPE #wyboryeuropejskie2019

Zapowiadane programy socjalne – rozszerzone 500+, jednorazowe świadczenie dla emerytów – mają kosztować budżet państwa ok. 40 mld zł. I zmuszają rząd do poszukiwania sposobów ich finansowania.

– Największa kwota wpłynie do budżetu w wyniku likwidacji OFE i pobrania tzw. opłaty przekształceniowej, niemal 20 mld zł. Opłata ta, w wysokości 15%, ma dotyczyć środków zgromadzonych na koncie uczestnika OFE w związku z ich przeniesieniem do IKE – wyjaśnia Maciej Leściorz, ekspert CMC Markets.

Najbardziej kontrowersyjne zmiany

Kolejne źródło dodatkowych dochodów do budżetu państwa to akcyza na alkohol, która ma zostać podwyższona od 2020 r. Najbardziej kontrowersyjna zmiana dotyczy jednak powrotu do oprotestowanej już wcześniej ustawy o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS, przez co osoby o wyższych dochodach będą dostawać okrojone pensje. Wpływ do budżetu z tego tytułu ma wynieść ok. 5 mld zł.

Czytaj także: Wybory do Parlamentu Europejskiego wstrząsną gospodarką?

Jak te zmiany wpłyną na notowania na warszawskim parkiecie? – W portfelach OFE nadal znajduje się ponad 160 mld zł, z czego ogromna większość to akcje notowane na GPW – mówi Maciej Leściorz. – Likwidacja OFE sprawi, że pojawi się dodatkowa podaż akcji. Większość środków wprawdzie pozostanie w IKE, jednak może spaść oczekiwany, pozytywny wpływ, jaki na GPW miały mieć Pracownicze Plany Kapitałowe, które zamiast zapewnić napływ kapitału, zbilansują jego odpływ – dodaje ekspert CMC Markets.

Źródło: MarketNews24