Jak nie popaść w pourlopowe tarapaty finansowe
Wczesna wiosna to często okres planowania wakacji. Najpopularniejszym terminem na wyjazd - zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi - są miesiące letnie, czyli lipiec i sierpień. W tym okresie oferty biur podróży nie przedstawiają się jednak atrakcyjnie cenowo. Jak zatem zaplanować ten wydatek, żeby wakacyjne leniuchowanie nie przyprawiało o stres związany z ponoszonymi kosztami? Eksperci Lindorff SA podpowiadają, co zrobić, żeby nie popaść w pourlopowe tarapaty finansowe.
Po pierwsze – planuj
Wyjazd na urlop to wydatek, który jesteśmy w stanie zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Najlepszym sposobem na zebranie pieniędzy na ten cel jest comiesięczne odkładanie określonej sumy, najlepiej przez cały rok. Wówczas nie nadwyrężymy zbytnio domowego budżetu i będziemy spokojni o finanse, udając się na zasłużony odpoczynek.
Warto też wybrać ofertę wycieczki, zwłaszcza w przypadku wyjazdów zagranicznych, na kilka miesięcy przed sezonem wakacyjnym. Co prawda w takiej sytuacji będziemy musieli opłacić ją już późną zimą czy wczesną wiosną, jednak wydamy na nią znacznie mniej pieniędzy. Firmy turystyczne informują także, że coraz więcej Polaków decyduje się na urlopy poza sezonem, czyli we wrześniu lub w październiku. To również dobry sposób na obniżenie kosztu upragnionego wypoczynku.
Naucz się oszczędzać
Oszczędzanie nie należy ani do najprzyjemniejszych, ani do najłatwiejszych rzeczy. Wymaga przede wszystkim sumienności, systematyczności i wytrwałości. Jednak warto podjąć ten wysiłek, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe i wymarzone wakacje. Aby to osiągnąć nie musimy diametralnie zmieniać stylu życia – wystarczy, że wprowadzimy kilka nowych zasad lub zmienimy nieco przyzwyczajenia.
Oszczędzanie warto zacząć od regularnego odkładania mniejszych kwot. Jak ustalić ich wysokość? Warto przyjrzeć się dokładnie budżetowi domowemu. Może okazać się, że rezygnując z jakiejś przyjemności, na którą co miesiąc wydajemy określoną sumę pieniędzy, będziemy w stanie systematycznie odkładać pieniądze na wymarzone wakacje. Co kilka miesięcy należy sprawdzać, czy zaoszczędzona kwota odpowiada już wartości założonego celu lub ile jeszcze brakuje do pełnego sukcesu. Motywacja zapewne będzie większa, kiedy uświadomimy sobie, że mamy już zebraną połowę założonej kwoty.
Mierz siły na zamiary
Zanim zaczniemy szukać sposobu na zgromadzenie środków na wakacje, warto wyznaczyć sobie jasny cel, na który będziemy mogli sobie pozwolić. Lepiej zrezygnować z wyjazdu, który może wpędzić nas w zadłużenie i zdecydować się na jego tańszą wersję. Nie można zapominać, że aby spędzić urlop tak, jak sobie wymarzyliśmy, potrzebujemy odpowiedniej ilości środków finansowych. Najlepiej zgromadzić je oszczędzając. Jeżeli nie uda nam się zebrać pełnej sumy, możemy poszukać alternatywnych sposobów finansowania. W wypadku decyzji o zaciągnięciu zobowiązania (kredytu lub pożyczki) na ten cel, należy najpierw dobrze to przemyśleć, tak aby wakacyjny relaks nie zakończył się powakacyjnymi problemami finansowymi.
Źródło: Grupa Lindorff