Jak korzystnie oszczędzać?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

oszczednosci.01.400x300Jeśli dysponujemy nadwyżką środków finansowych i chcemy je gdzieś ulokować, powinny nas zainteresować dwie kwestie: ile chcemy zyskać i na jak długo możemy powierzyć komuś nasze środki. Warto zapoznać się również z zasadami dotyczącymi wyboru formy oszczędzania.

Jeśli pragniemy móc w każdej chwili skorzystać z środków, które inwestujemy, powinniśmy unikać form długoterminowych. Inwestowanie pieniędzy w programy oszczędnościowo-inwestycyjne nawet na kilkanaście lat, zamrażamy swoje środki. Przy próbie wycofania środków zaś możemy mocno się zdziwić, ponieważ w takich przypadkach (nawet po kilku latach oszczędzania), pobierane są wysokie prowizje za rezygnację.

Należy również pamiętać, żeby rzetelnie zapoznać się z ofertami, które przedstawiają nam banki. Pojawiają się czasem ze strony banków propozycje ubezpieczenia na życie wraz z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi porównywalne do kont oszczędnościowych lub lokat. W takich sytuacjach powinniśmy być świadomi faktu, że możemy na tym równie dużo zyskać co stracić. W przypadku kiedy mamy wrażenie, że doszło do naruszenia lub zostaliśmy oszukani należy zgłosić zaistniały fakt do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Obligacje Skarbu Państwa uważane są obok lokat i kąt oszczędnościowych za najbezpieczniejsze formy oszczędzania. Nie zapewniają one jednak zbyt wysokich zysków. Kiedy na naszej drodze napotykamy ofertę depozytów terminowych pamiętajmy o sprawdzeniu czy oprocentowanie jest stałe czy też zmienne.

Dużo bardziej ryzykowne ale jednocześnie bardziej zyskowne są lokaty strukturyzowane, jednostki funduszy inwestycyjnych lub samodzielne lokowanie środków finansowych na giełdzie. Jeśli zaś chodzi płynność naszych środków, należy bezwzględnie pozyskać wszystkie informacje dotyczące tego kiedy możemy odzyskać nasze środki i jakiego rzędu kosztami zostaniemy obarczeni w przypadku przedwczesnego zerwania umowy.

Rezygnując z lokaty prawdopodobnie odzyskamy tylko wpłacony kapitał. Konta oszczędnościowe dają możliwość wypłaty raz w miesiącu. Opłata za rezygnację z jednostek funduszy inwestycyjnych będzie odwrotnie proporcjonalna do czasu jaki przeznaczyliśmy na oszczędzanie, a operacja taka trwa około 3 dni.

Na podstawie: Comperia.pl