Jak dobrze Polacy znają angielski?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

studenci.01.250x167Posługiwanie się językiem angielskim to w dzisiejszym świecie konieczność. W dobie globalizacji i otwartych granic, umiejętności lingwistyczne zwiększają nasze szanse na sukces zawodowy oraz pomagają odnaleźć się poza granicami kraju. Każdy powinien zadać sobie pytanie, na jakim poziomie zna język obcy. Serwis e-korepetycje.net postarał się na nie odpowiedzieć.

Jeszcze nie tak niedawno podróże zagraniczne nie były tak powszechne, firmy nie prowadziły międzynarodowych interesów na taką skalę, a w szkołach nie było obowiązku nauki języka obcego. Wszystko to powodowało, że językiem angielskim posługiwały się w większości osoby z wyższym wykształceniem oraz emigranci. Wraz z postępującą globalizacją, waga znajomości języków obcych wciąż rosła, tak samo jak świadomość Polaków. Dziś posługiwanie się minimum jednym językiem to konieczność. Taki stan rzeczy zauważa już nawet rząd, który nakazał obowiązkową naukę języka obcego w podstawówkach i szkołach średnich, a od 1 września 2015 roku wprowadza obowiązkowy język do przedszkoli dla pięciolatków.

Mimo rozpoczynania kształcenia w młodym wieku i sporej świadomości wagi angielskiego w codziennym życiu, wielu Polaków wciąż nie mówi płynnie po angielsku. Jak pokazują międzynarodowe badania, większość rodaków angielskim posługuje się na poziomie średniozaawansowanym. Wyniki badań potwierdza Marcin Gryszko, właściciel serwisu e-korepetycje.net. – W uruchomionym przez nasz serwis teście z języka angielskiego, przeważają wyniki wskazujące na poziom B1 i B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Jest to poziom umożliwiający prostą komunikację wśród znajomych, czy też podczas dnia codziennego, kiedy jesteśmy poza granicami kraju i chcemy się np. czegoś dowiedzieć. Natomiast to za mało by skutecznie posługiwać się nim w biznesie podczas różnego rodzaju  negocjacji i  formalnych rozmów.

Płynna znajomość języka angielskiego może nam pomóc nie tylko podczas negocjacji na wysokim szczeblu, ale także wpłynąć na nasze zatrudnienie czy w późniejszym czasie, wynagrodzenie. W czasach, gdy sporą część klientów stanowią firmy międzynarodowe, angielski stał się narzędziem wymaganym na każdym szczeblu kariery. Nadal jest to najbardziej rozpowszechniony język obcy nauczany w szkołach w Europie. Skąd więc takie a nie inne wyniki testów?

W dużej mierze winny jest system nauczania, skupiający się na gramatyce. Polacy pięknie potrafią wymienić wszystkie czasy, ale ze znajomością słówek mają problemy. Nie uczymy się rozmawiać, co prowadzi do tego, że wstydzimy się popełnienia gafy w bieżącej komunikacji. Na zajęciach z uczniami dopiero po pewnym czasie okazuje się, że znają język, tylko boją się go używać. Warto mieć kogoś, z kim można zasymulować jakąś sytuację i sprawdzić swoje umiejętności – twierdzi Ania, absolwentka filologii udzielająca korepetycji.

Opinie podziela również Marcin Gryszko – Bardzo ważna w nauce angielskiego jest praktyka, dlatego warto zapisać się na dodatkowe zajęcia. Ważne, by określić swój poziom zaawansowania, by nie zniechęcić się zbyt wysoką lub niską trudnością lekcji. Z myślą o takich osobach uruchomiliśmy test w serwisie e-korepetycje.net. Jego wyniki mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniego lektora czy korepetytora, który jeszcze bardziej oswoi nas z językiem i nauczy jak lepiej używać go na co dzień.

Wszystko wskazuje na to, że język angielski będzie coraz bardziej niezbędny w codziennym życiu, a jego znajomość będzie determinowała otrzymanie dobrze płatnej posady. Warto więc wziąć przykład z nowo wybranego szefa Rady Europejskiej, który otwarcie przyznał się do braków w angielskim i obiecał, że – he will polish his English.

Test z poziomujący z języka angielskiego dostępny na stronie: http://www.e-korepetycje.net/test-jezyk-angielski

Źródło: E-korepetycje.net