Jak bezpiecznie pożyczać w instytucjach pozabankowych?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

budzet.kalkulacje.01.400x266Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki w instytucji pozabankowej warto na samym początku dokładnie prześledzić informacje o danej firmie i jej ofercie. Klient nie powinien także zapominać o przeanalizowaniu swojej zdolności kredytowej, aby móc oszacować, jaki poziom miesięcznej raty będzie dla niego optymalny.

Pierwszym krokiem przy wyborze odpowiedniej firmy pożyczkowej powinno być sprawdzenie, jak długo istnieje ona na rynku. Starsze spółki są oczywiście bardziej wiarygodne od tych nowopowstałych. W Krajowym Rejestrze Sądowym można uzyskać informacje o działalności danej instytucji oraz jej status prawny. Warto sprawdzić wysokość oprocentowania pożyczek. Ich wybór powinien być determinowany przez takie czynniki jak szybkość procesu weryfikacji i analizy klienta.

Wiarygodność instytucji pozabankowej określana jest również poprzez wielkość samej firmy (mierzoną np. w ilości posiadanych oddziałów i Doradców Finansowych), jak i jej ofertę. Jeśli jest ona przejrzysta i przekazywana w sposób zrozumiały, znaczy to że spółka nie ma nic do ukrycia – mówi Jarosław Chęciński, Dyrektor Wykonawczy PROFI CREDIT.

Przynależność firmy pożyczkowej do różnych zgrupowań firm finansowych oznacza, że dana spółka jest znana w środowisku finansowym i przestrzega dobrych praktyk. Stowarzyszenia takie wydają zazwyczaj certyfikaty, które potwierdzają rzetelność danej firmy – dodaje Jarosław Chęciński.

Przed podjęciem zobowiązania klient powinien przede wszystkim sam przeanalizować swoją zdolność kredytową i oszacować, na jaki poziom miesięcznej raty może sobie pozwolić, aby nie powodowało to problemów z jego płynnością finansową. Istotnym elementem jest także elastyczność firmy pożyczkowej pod względem dostępności modelu bezpłatnego odraczania spłat rat, jak również dostępność promocji polegających na możliwości zaciągnięcia dodatkowego zobowiązania na uproszczonych warunkach, w przypadku gdy pierwsze z nich jest regulowane terminowo.

O ile większość klientów przy wyborze oferty pożyczkowej zwraca zazwyczaj szczególną uwagę na wysokość raty, dla młodych ludzi często najważniejszy jest czas, w jakim mogą uzyskać pożyczkę, a także forma weryfikacji klienta. Klienci najczęściej pytają o to ile mogą pożyczyć, na co mogą przeznaczyć środki, gdzie należy złożyć wniosek o pożyczkę, jak długo trwa jego analiza oraz ile wynosi oprocentowanie. Na wszystkie pytania odpowiadamy najszybciej jak to możliwe, niezależnie czy klient pisze do nas mailowo czy też kontaktuje się z naszą infolinią – mówi Jarosław Czulak, Dyrektor Działu Marketingu PROFI CREDIT.

Po otrzymaniu pożyczki w instytucji pozabankowej najważniejsze jest pilnowanie terminów spłaty raty. Firmy pożyczkowe podobnie jak banki, mogą naliczyć dodatkowe opłaty za opóźnienia w spłacie. W przypadku problemów ze spłatą pożyczki należy niezwłocznie powiadomić o tym pożyczkodawcę – reakcja w odpowiednim momencie zwiększa prawdopodobieństwo polubownego zakończenia sprawy i dojścia do kompromisu, często objawiającego się bardziej komfortowymi dla klienta warunkami. Należy pamiętać także o powiadomieniu pożyczkodawcy przy każdorazowej zmianie swojego miejsca zamieszkania lub danych osobowych i kontaktowych. Znacznie ułatwia to wszystkie procedury w przypadku wystąpienia ewentualnych trudności, ale też pozwala klientom otrzymywać bieżące informacje np. o przysługujących im promocjach.

W przypadku pożyczek online, które również dostępne są w ofercie PROFI CREDIT, bezpieczeństwo gwarantują rozwiązania informatyczne implementowane na witrynach internetowych. Zapewniają przy tym przede wszystkim rzetelną weryfikację zdolności kredytowej klienta, bez fizycznego spotkania z Doradcą Finansowym, jak również odpowiednie zabezpieczenie przez wypływem wrażliwych danych przekazywanych przez klienta w ramach wypełniania wniosku przez Internet.

Źródło: Profi Credit Poland Sp. z o.o.