Izba Reprezentantów USA przegłosowała pakiet pomocy dla Ukrainy i ustawę o embargu na rosyjską ropę

Izba Reprezentantów USA przegłosowała pakiet pomocy dla Ukrainy i ustawę o embargu na rosyjską ropę
Fot. stock.adobe.com/Fly Of Swallow
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Izba Reprezentantów przegłosowała w środę w nocy ustawę budżetową wartą 1,5 biliona dolarów, zawierającą pakiet 13,6 mld dolarów dodatkowych wydatków m.in. na pomoc Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców. W osobnym głosowaniu Izba przyjęła też ustawę o embargu na rosyjskie surowce energetyczne. Obie ustawy trafią do Senatu.

W pakiecie wydatków pomocy dla Ukrainy znalazły się m.in. 3 mld na sfinansowanie zwiększonej obecności sił USA na wschodniej flance NATO, 3,5 mld na pomoc wojskową dla Ukrainy oraz 4 mld na pomoc humanitarną, w tym na pomoc uchodźcom w Polsce. Dodatkowo 650 milionów zostało przeznaczone na uzupełnienie inwentarzy wojskowych państw, które przekazały uzbrojenie Ukrainie. Pakiet jest większy od tego, o który wnioskował Biały Dom, który miał wynieść 10 mld. W ostatecznej formie projektu prawie dwukrotnie zwiększono kwotę na pomoc wojskową.

Czytaj także: Czytaj także: USA i Wielka Brytania ogłaszają wprowadzenie embarga na rosyjską ropę i gaz >>>

Całkowity roczny budżet państwa uchwalony w środę przez Izbę opiewa na 1,5 biliona dolarów, w tym 782 mld na wydatki związane z bezpieczeństwem – o 42 mld więcej niż rok wcześniej. Z uwagi na sprzeciw Republikanów z projektu wycofano 15 mld na wydatki związane z pandemią Covid-19. Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie może zostać przegłosowana jeszcze w tym tygodniu.

Czytaj także: Embargo USA i Wielkiej Brytanii na import surowców będzie kosztować Rosję ok. 7,5 mld dolarów rocznie >>>

Embargo na rosyjską ropę naftową, gaz, węgiel i inne surowce energetyczne

W kolejnym z nocnych głosowań Izba przytłaczającą większością głosów (stosunkiem głosów 414-17) przegłosowała ustawę nakładającą embargo na rosyjską ropę naftową, gaz, węgiel i inne surowce energetyczne. Głosowanie miało znaczenie głównie symboliczne, bo już w środę zakaz importu tych produktów wprowadził prezydent Joe Biden za pomocą rozporządzenia wykonawczego. Według portalu Politico prawdopodobnie nie zostanie procedowana przez Senat.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Źródło: Oskar Górzyński, PAP BIZNES