Iwona Kozera: nowe fundusze wesprą klientów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

150313.kozera.400xWypowiedź dla alebank.pl: Iwona Kozera - Partner, Szef Grupy Rynków Finansowych, EY

Maciej Małek: Współuczestniczyli państwo w wypracowaniu ostatniego kształtu rozwiązań, które inspirowane ostatnimi wydarzeniami wokół franka mają budować rozwiązania trwałe i stabilne na przyszłość.

Iwona Kozera: Rzeczywiście zamierzeniem sektora bankowego jest stworzenie takich rozwiązań, które mają w sposób trwały pomagać kredytobiorcom. Podsumowując mamy jedno rozwiązanie zaproponowane przez sektor, które ma pomagać wszystkim kredytobiorcom, niezależnie od waluty w której brali kredyt. To jest bardzo istotne ponieważ mówimy o problemie kredytów frankowych, ale nie zapominajmy że nadal większość stanowią kredyty złotówkowe. Jednym z tych rozwiązań jest Fundusz Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych, z którego środki mają być wykorzystane na pomoc osobom, które posiadają nieruchomość w której mieszkają. Jest to ich własne mieszkanie, a z powodów losowych mają przejściowe problemy w spłacie rat. Przez te zdarzenia rozumiemy utratę pracy, wypadek, chorobę. Sektor chce wszystkim takim osobom pomóc po to, aby mogły bezpiecznie mieszkać w mieszkaniu przez czas, który jest im potrzebny na znalezienie nowej pracy, czy wyjście z choroby.

MM: Czemu ma służyć drugi z rekomendowanych funduszy?

IK: Fundusz Stabilizacyjny to fundusz, który ma pomóc kredytobiorcom mającym kredyty we frankach. Ma służyć temu, że gdy kurs będzie rósł i osiągnie istotnie wyższy poziom od obecnego, kredytobiorcy zaczną mieć kłopoty ze spłatą raty, aby tym, którzy pomocy potrzebują dopłacać do raty w określonej wysokości. Taka jest natura tej pomocy.    

Zobacz rozmowę w wersji wideo: https://www.youtube.com/watch?v=YGnOuoxWD8c