IT@BANK. Technologie – Software Development Academy: Luka kompetencyjna w IT – jak rozwijać innowacyjne procesy finansowe i utrzymać pozycję na rynku?
Dla coraz większej liczby klientów istotna jest możliwość wykonywania wszystkich transakcji za pośrednictwem swojego smartfonu. Kiedy ponad 10 lat temu bankowość elektroniczna raczkowała, nikt nie spodziewał się, że stanie się ona aż tak ważna, i to tak szybko. Dziś żaden bank nie może funkcjonować bez rozwiązań technologicznych. Obecnie potwierdzamy płatność odciskiem palca, a za zakupy w sklepie płacimy telefonem lub zegarkiem. Systemy online przeszły funkcjonalny i wizualny lifting, aby spełnić oczekiwania klientów.
Jednym z wyzwań, przed którymi stoi dziś sektor bankowości, to wykwalifikowany zespół programistów, którzy będą przygotowani do swojej pracy oraz zmotywowani do ciągłego rozwoju, aby firmy w sektorze mogły pozostać konkurencyjne. Programiści muszą być na tyle wykwalifikowani, by pomagali bankom nie tylko nadążać za zmianami, ale przede wszystkim kreować innowacje w branży. Dodatkowym wyzwaniem, stojącym przed zespołami IT, jest komunikacja z biznesem, z pozostałymi działami oraz między sobą, czyli tzw. umiejętności miękkie, których brak jest istotną barierą w przepływie informacji.
Ze względu na olbrzymi rozmach w działaniu i ciągły rozwój branży fintech, Software Development Academy we współpracy z bankami (m.in. z Nordea i Bankiem Pekao SA) oraz firmami realizującymi projekty dla branży finansowej (m.in. Sapiens, Tieto), organizuje programy szkoleniowo-rekrutacyjne. W ramach projektu realizowane są grupowe kursy upskillingowe oraz reskillingowe dla pracowników, dzięki czemu można wprowadzać nowe technologie oraz rozwijać procesy. Programy kursów – w zależności od zapotrzebowania – wzbogacane są o wybrane elementy szkolenia z umiejętności miękkich, tak by praca programisty była jak najbardziej efektywna.
Firma realizuje także projekty, w których szkolenie poprzedzone jest rekrutacją – przykład głośnego Pekao TechLab pokazuje, jak skuteczne jest to działanie (ponad 400 wartościowych aplikacji na 15 miejsc), a pośród kluczowych korzyści dla kontrahenta najważniejsza to niski koszt projektu oraz szybkie tempo realizacji. Bank każdorazowo określa profil kandydata idealnego, decyduje również o tym, czy pokrywa koszt kursu w 100%, czy jedynie partycypuje, może również zaoferować kursantom gwarancję zatrudnienia po ukończonym szkoleniu.
Nieszablonowe i szyte na miarę projekty szkoleniowo-rekrutacyjne w SDA opracowywane są specjalnie po to, by wypełniać lukę kompetencyjną w branży nowych technologii i dostarczać dokładnie te kompetencje, które pomogą skalować biznes.