IT@BANK 2017: Bankowcy wybrali najciekawszy projekt fintech

IT@BANK 2017: Bankowcy wybrali najciekawszy projekt fintech
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czwarta sesja konferencji IT@BANK wywołała spore zainteresowanie - sześć firm z branży IT przedstawiało swoje rozwiązania dla biznesu, a obecni na sali głosowaniem przesądzili o tym, która z nich zwycięży.

Kajetan Czerwiec

Organizatorzy konferencji IT@BANK 2017 swój scenariusz podpatrzyli chyba u Alfreda Hitchcocka. Oto bowiem przed IV częścią konferencji głos zabrał dr Anthony Harrington, partner zarządzający Gartner Polska, który przedstawił wnioski z właśnie opublikowanych prognoz rozwoju rynku finansowego do 2030 r. I to wnioski, które wywołały zapewne dreszcze u sporej części uczestników. Jeżeli kogoś nie poruszyła wiadomość, że już około 2030 r. ludzie będą negocjowali warunki kredytu hipotecznego właśnie zakupionego domu ze sztuczną inteligencją, albo że za kilkanaście lat znaczącą grupą klientów nie będą ludzie, tylko rzeczy, to zapewne ze zdziwieniem słuchał, iż zatrudnienie w sektorze bankowym spadnie o… 75%.

Anthony Harrington, partner zarządzający Gartner Polska, przedstawił właśnie opublikowane prognozy rozwoju rynku finansowego do 2030 r.

Science fiction na żywo

To już się dzieje. Popularyzacja bankowości elektronicznej, kanały online komunikacji z klientem, portale społecznościowe stworzyły na rynku nową niszę, która rozrasta się bardzo gwałtownie – chodzi o sektor gospodarki obejmujący podmioty oferujące usługi finansowe z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, czyli fintech. Banki wciąż obawiają się konkurencji z tej właśnie strony, mimo że coraz częściej wchodzą we współpracę z takimi firmami.

Generalnie istnieją dwie szkoły dotyczące postrzegania przez bankowość tego zjawiska. Jedni twierdzą, że banki nie są podmiotami powołanymi do tworzenia stricte technologicznych rozwiązań – w czym jest sporo racji, bo trudno uznać programowanie aplikacji, technologie blockchain czy inne ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI