IT@Bank 2013: Precyzyjnie i dynamicznie odpowiadać na zmienne wymagania naszych klientów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Rozmowa z Piotrem Piwowarem, dyrektorem w Biurze Analiz Biznesowych w firmie Bazy i Systemy Bankowe Sp. z o.o.

Co, według Pana, jest dziś ważne dla sektora bankowego, jeśli chodzi o wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych w działalności bankowej?

– Zdobywanie przewagi konkurencyjnej przez samo posiadanie nowoczesnej technologii nie jest już tak oczywiste jak kilka czy kilkanaście lat temu. Nie wystarczy zakup gotowego systemu czy infrastruktury informatycznej, aby świadczyć usługi finansowe bardziej atrakcyjne niż konkurenci. Szeroki wachlarz rozwiązań i nasycenie technologią powoduje, że instytucje finansowe muszą wyróżniać się w inny sposób. Nowatorski produkt powinien być wprowadzony bardzo szybko, aby zdążyć przed konkurencją. Produkt musi umieć się elastycznie dostosowywać do zmiennych potrzeb klientów i być przewidywalny w kosztach operacyjnych. Znamy historie, gdy wiele projektów informatycznych kończyło się niepowodzeniem lub znacznym przekroczeniem zaplanowanych budżetów, bo przeinwestowano lub nie doszacowano zasobów informatycznych.

Dziś technologia informatyczna musi dostarczać nowe szanse biznesowe w sposób elastyczny i przewidywalny dla prowadzonego biznesu przy zachowaniu racjonalnych kosztów. Dopasowanie popytu na usługi IT do potrzeb biznesu zaczyna nabierać szczególnego znaczenia.

Na jakie systemy informatyczne powinien zwrócić uwagę bank dziś i w perspektywie najbliższych lat, by zapewnić sobie posiadanie konkurencyjnej oferty na rynku?

– Wraz z erą bankowości dostępnej przez internet doświadczenia klientów szybko ewoluują, zmieniając ich preferencje i przyzwyczajenia w korzystaniu z usług finansowych. Rewolucja mobilna powoduje, że analizowanie aktywności klientów w wielu kanałach komunikacji mobilnym, webowym, mediach społecznościowych czy tradycyjnym będzie wymagało zwiększonych mocy obliczeniowych, które w elastyczny sposób powinny się skalować. Znaczenia zaczną nabierać lekkie systemy szyte na miarę i celujące dokładnie w potrzeby klienta. Nie tylko w zakresie mocy obliczeniowej, ale również w zakresie funkcjonalnym. BSB dopasowuje do potrzeb klienta zarówno jedno, jak i drugie. W ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI