IT@Bank 2013: Pracuj na własnym tablecie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Tego trendu nie da się zatrzymać - uważają eksperci. Należy jednak przypominać pracownikom, że dla ich własnego dobra i firmy, w której pracują, sprzęt mobilny powinien być dobrze chroniony.

MACIEJ JANECKI

56 proc. polskich firm zatrudniających powyżej 1000 osób wdrożyło już politykę BYOD (bring your own device – przynieś swoje własne urządzenie; chodzi o wykorzystywanie prywatnego sprzętu do wykonywania obowiązków służbowych). Z własnych urządzeń w pracy korzysta już jedna trzecia pracowników! Z drugiej strony z badań, które przeprowadzono na zlecenie Samsunga, wynika, że 57 proc. ankietowanych pracodawców utraciło lub obawia się utraty danych klientów na skutek „naruszeń bezpieczeństwa wynikających z korzystania przez pracowników z ich własnych urządzeń mobilnych”.

Wszystkie ankietowane firmy odnotowały w ciągu ostatnich dwóch lat wzrost zagrożeń związanych z wprowadzaniem BYOD. Z drugiej strony, tylko 37 proc. firm podjęło wysiłek wprowadzenia odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Instytucje finansowe wypadają lepiej niż firmy z innych sektorów. Inna sprawa, że dość niechętnie godzą się na wykorzystywanie prywatnego sprzętu mobilnego do wykonywania obowiązków służbowych. W każdym razie banki wprowadziły procedury, które umożliwiają korzystanie z dobrodziejstw BYOD, ale obwarowały to wieloma warunkami

Tablet mobilizuje.

Zwłaszcza prywatny Dlaczego więc firmy tolerują używanie prywatnego sprzętu w pracy? Okazuje się, że wprowadzenie BYOD przynosi realne oszczędności. Instytucje, które zdecydowały się na wdrożenie tego modelu, na usługach telekomunikacyjnych zaoszczędziły średnio 17 proc. Dodatkową premią jest wzrost zaangażowania i wydajności zespołu (43 proc.).

– Firmy pozwalające pracownikom korzystać z własnych urządzeń mogą liczyć na ogromne korzyści – mówi Andrew Mills, dyrektor wykonawczy dywizji B2B firmy Samsung Electronics Europe. – Rosnąca popularność BYOD dla wielu dużych pracodawców oznacza ryzyko utraty konkurencyjności, o ile nie będą oni potrafili wykorzystać możliwości drzemiących w mobilnej pracy przy użyciu smartfona, tabletu czy laptopa. Wykorzystanie tych możliwości wymaga jednak wdrożenia odpowiedniej polityki. Firmy powinny zadbać o to, aby ich strategia mobilności zbudowana była na solidnym fundamencie sprzętowym, uzupełnionym o skuteczną, jasną i konsekwentnie wdrażaną politykę bezpiecznego użytkowania – zastrzega.

Potwierdzają to inne badania. Według raportu iPass Mobile Workforce pracownicy z urządzeniami mobilnymi pracują o 240 godzin dłużej w skali roku, co przekłada się na sześć dodatkowych tygodni pracy na rok na jedną osobę. Smartfony i tablety pozwalają łączyć życie osobiste i zawodowe oraz pozostawać w kontakcie w każdym miejscu i o każdej porze. Aby działy IT mogły uwzględnić ten trend i wykorzystać zalety technologii, muszą zapewnić odpowiednią przepustowość i bezpieczną infrastrukturę do udostępniania informacji między urządzeniami oraz zarządzania cyklem życia tworzonych danych.

– W końcu upowszechnienie się urządzeń mobilnych zwiększy popyt na platformy zarządzania treścią, a producenci skupią się na rozwiązaniu problemów z bezpieczeństwem oraz na kosztach wdrażania urządzeń mobilnych. Dzięki temu firmy zaoferują bezpieczną platformę dostępu do treści, która może być kontrolowana i zarządzana przez dział IT – ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI