IT@Bank 2013: Niewierny jak klient

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Innowacje nie powinny być traktowane po macoszemu lub być dziełem przypadku. Dzięki nim można zyskać nowych klientów i zarabiać więcej niż konkurenci.

ADAM ŻÓŁW

Statystyki brytyjskiego rynku bankowego z lat 80. pokazują, że zaledwie 8 proc. klientów w ciągu całego życia zdecydowało się na zmianę podstawowego rachunku. Dziś taki poziom lojalności jest niemożliwy do osiągnięcia. Jedna z firm doradczych wskazuje, że w latach 2007-2011 w Wielkiej Brytanii wiara w bankowców spadła o 30 pkt. proc., do 16 proc., to zaś bezpośrednio przekłada się na coraz mniejszą lojalność klientów. Bankowcy oczywiście dostrzegają problem i starają się zachęcić do korzystania z ich usług nowościami.

Ewoluuje oferta, ale nie miej ważne są tzw. innowacje, czyli m.in. najnowsze technologie teleinformatyczne zaprzęgane do bankowości. Po co w ogóle banki je wdrażają? Otóż chcą Polskaprzede wszystkim przyciągnąć nowych klientów, a także utrzymać obecnych oraz zwiększyć przychody. Ich oferta cenowa jest bardzo zbliżona, więc różnicują one swoje oferty różnymi dodatkowymi funkcjonalnościami.

Szybko, łatwo i…

Dlatego coraz częściej pojawiają się hasła typu „Najlepsza kawiarnia w mieście, która także oferuje usługi bankowe”. Tak nowe placówki reklamuje duński Jyske Bank. Chodzi o roztoczenie czaru wokół nudnego miejsca, jakim jest oddział instytucji. Ludzie muszą nabrać sympatii do swojego banku, trochę się z nim zacząć identyfikować i chcieć do niego przychodzić. Jeśli nie zechcą spotykać się twarzą w twarz z bankowcami, powinni korzystać z ich usług zdalnie. Dlatego bardzo mocno rozwija się sfera konwergencji kanałów dostępu do usług bankowych, bankowość internetowa i mobilna, ze szczególnym naciskiem na mobilne płatności. Świat mobilnych płatności zmierza do zmieszczenia pełnego procesu zakupowego w aplikacjach mobilnych na telefonie. Chodzi o to, aby w jednym elektronicznym portfelu zgromadzić dodatkowo usługi, takie jak np. Groupon czy Foursquare. Przykładowo – użytkownik Google Wallet otrzymuje bonusy na wizyty w sklepach i restauracjach, do których od razu prowadzi go Google Maps, ważne, żeby było jak najbliżej i jak najwygodniej.

Zapowiedź automatycznych oddziałów bankowych

Michał Macierzyński
dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

W trzech centrach obsługi mieszkańców we Wrocławiu działają specjalne urządzenia samoobsługowe. To opłatomaty, czyli maszyny, które umożliwiają zapłacenie podatku lub wniesienie opłaty np. za wydanie prawa jazdy czy skarbowej. Transakcje są możliwe zarówno gotówką, jak i – to nowość na rynku – kartą płatniczą. Co ważne, korzystanie z takiego urządzenia nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, co jest istotne w przypadku użytkowników kart płatniczych. Nie ma co ukrywać, to bardzo ciekawe i nowatorskie urządzenia. Maszyna skanuje QR kody, posiada ekran dotykowy i skaner dowodu osobistego. Przyjmuje zarówno gotówkę, jak i bilon, pozwala również bez prowizji dokonać opłat kartą płatniczą.

… przyjemnie

Przyszłość to stałe porównywanie ofert – gdy zeskanujemy telefonem kod produktu, Wallet od razu wskaże miejsca z korzystniejszą ceną. Warto obserwować ten rynek, bo wygląda na to, że rewolucja mobilna przechodzi w kolejne fazy i ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI