Inwestycje: Złoto w krajach BRIC

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kf.2014.k3.foto.019.250xCztery rodzące się potęgi gospodarcze - Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, określane skrótem BRIC odgrywają istotną rolę w gospodarce świata. One też posiadają znaczący wpływ na rynek złota.

Jan Mazurek

Łącznie w krajach BRIC mieszka 40 proc. ludności świata. To wielki potencjał ekonomiczny i społeczny. Cała czwórka znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów o najwyższym PKB. Jednak pomiędzy poszczególnymi krajami występują duże różnice w wielu względach, także w zakresie popytu konsumenckiego na złoto, na który składają się zakupy sztabek i monet w celach inwestycyjnych, jak również wyrobów jubilerskich. Największy popyt w tym względzie wykazują Chiny i Indie. Banki centralne krajów BRIC posiadają stosunkowo małe ilości złota w rezerwach walutowych, co jest znamienne dla krajów rozwijających się. W tym roku łączne rezerwy złota zgromadzone w Brazylii, Rosji, Indiach, Chinach wyniosły 2757 ton. Produkcja złota w tych krajach wyniosła w ubiegłym roku 715 ton, co stanowi ¼ światowej produkcji tego kruszcu.

Brazylia

Brazylia gospodarz ostatniego mundialu, chociaż nie zdobyła upragnionego trofeum, to jednak odgrywa coraz większe znaczenie w gospodarce światowej. W 2013 r. PKB tego kraju wyniósł 2,25 bln USD, co plasuje ten kraj jako siódmą potęgę na gospodarczej mapie świata. Jednak znaczenie Brazylii na światowym rynku złota jest stosunkowo małe. Społeczeństwo tego kraju nie kultywuje tradycji lokowania oszczędności w złotych sztabkach i monetach. A przecież złoto zabezpiecza przed stratami wynikającymi z osłabienia krajowej waluty. Od połowy 2011 r. brazylijski real stracił na wartości ⅓ wobec dolara amerykańskiego. Również nieznaczny w porównaniu z krajami azjatyckimi jest popyt wśród Brazylijczyków na złotą biżuterię.

Chociaż Brazylia nie jest potęgą na rynku złota, to jednak historia tego kraju zawiera wiele fascynujących wątków związanych ze złotem. Powstało wiele opowieści o ukrytych skarbach Indian pobudzających wyobraźnię wielu marzycieli. Złoto było od tysięcy lat znane rdzennym mieszkańcom obu Ameryk. Aztekowie i Inkowie zdobili złotem świątynie, wytwarzali z niego biżuterię i ozdoby. Od XV w. ruszyła europejska kolonizacja obu Ameryk. Przez wieki wywożono złoto do Europy, szabrując indiańskie skarby. Lecz złoto produkowano również na miejscu, korzystając z zasobów mineralnych. Przed dwoma wiekami z regionu Minas Gerais w Brazylii dostarczano 80 proc. światowej produkcji złota.

Obecnie w Brazylii produkuje się niewiele złota – w 2013 r. 75 ton, co stanowi 2,8 proc. światowej produkcji. Złoto pozyskuje się głównie w kopalniach, ale też z rzek Amazonii, niejednokrotnie nielegalnie, a także bez zachowania zasad bezpieczeństwa pracy. Rtęć używana do wytwarzania amalgamatu była nie raz przyczyną zatrucia ludzi i środowiska naturalnego.

Lokowanie rezerw walutowych w złocie nie stanowi priorytetu rządu. Brazylijski bank centralny posiada tylko 67,2 tony złota, co stanowi 0,7 proc. rezerw walutowych kraju lub 0,12 proc. PKB. Na każdego mieszkańca przypada 0,34 grama narodowych rezerw złota.

Rosja

Podczas pierwszej kadencji prezydenckiej Putin zarządził, aby Rosja posiadała ulokowane w złocie 10 proc. rezerw walutowych. Cel ten jest konsekwentnie realizowany. Centralny Bank Rosji systematycznie kupuje złoto, głównie z krajowej produkcji. W efekcie od 2008 r. oficjalne rezerwy złota w banku Rosji wzrosły trzykrotnie. W dwóch ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI