Inwestycje: Jak budować to energooszczędnie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kf.2014.k3.foto.003.313x400Do niedawna budownictwo energooszczędne kojarzone było z modą, prestiżowymi inwestycjami i dużymi nakładami finansowymi. Dzisiaj takie rozwiązania stają się standardem, a nawet stylem życia, na który decyduje się coraz więcej Polaków. Komfort ciszy i bezpieczeństwa, niższe rachunki za energię i ogrzewanie, rozwiązania ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu - to tylko niektóre z zalet domów niskoenergetycznych.

Maciej Małek

Budownictwo szkieletowe – konstrukcja domu wykonana w technologii szkieletu drewnianego lub stalowego

Ta metoda wznoszenia domów jest bardzo powszechna w krajach Ameryki Północnej i w Skandynawii. Cieszy się ona też znaczną popularnością w krajach Europy Zachodniej. Również w Polsce coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązania. Co roku w naszym kraju powstaje ok. 5-6 tys. domów o konstrukcji szkieletu drewnianego, z czego 65 proc. eksportowanych jest głównie do krajów skandynawskich, Austrii oraz Niemiec. Z roku na rok obserwujemy wzrost zainteresowania tego typu projektami w Polsce. Obecnie stanowią one 5 proc. wszystkich nowo powstających domów jednorodzinnych. Mamy do czynienia z nowinką techniczną i technologiczną? Niekoniecznie. Mało osób zdaje sobie sprawę, że Biały Dom w Stanach Zjednoczonych został wybudowany w technologii szkieletu drewnianego i dopiero jego fasadę obłożono białym marmurem. Stoi już setki lat, będąc siedzibą kolejnych prezydentów.

Inwestorzy decydujący się na ten rodzaj budynku, doceniając walory takiego rozwiązania, często mają już za sobą doświadczenia z mieszkaniem w tego typu domach w Europie Zachodniej lub USA. Co więcej, przekonanie, że to niższa – w porównaniu do tradycyjnego ciężkiego budownictwa – cena decyduje o wyborze tej technologii, jest mitem. To argument ważny, ale nie jedyny. Mogliśmy się o tym przekonać, odwiedzając dom pokazowy PREFAB w miejscowości Stawiguda koło Olsztyna – budynek spełniający najwyższe standardy energooszczędności dzięki zastosowaniu rozwiązań systemowych typu Saint-Gobain Multi-Comfort.

Zaletą nie tylko cena

Jak wspomnieliśmy, kryterium ceny nie jest ani jedyną, ani najważniejszą przesłanką wyboru sposobu realizacji inwestycji, często najważniejszej, bo na całe dalsze życie. Warto więc pokusić się o wyliczenie zalet opisanego rozwiązania konstrukcyjnego i technologicznego.

 • Krótki czas budowy i łatwa przebudowa – coraz częściej stosowane elementy prefabrykowane nie tylko zwiększają jakość wykonania budynku, ale również znacznie skracają czas budowy.
 • n Uniezależnienie procesu budowy od warunków pogodowych – prefabrykacja niezależnie od warunków atmosferycznych, gwarantuje precyzję wykonania montażu, pełną kontrolę na poszczególnych etapach produkcji, łatwość w dokonywaniu ewentualnych zmian i poprawek.
 • Bardzo dobra ochrona termiczna – właściwie cała ściana izoluje, dzięki czemu uzyskujemy doskonałe parametry szczelności i izolacyjności cieplnej przy zoptymalizowanej grubości ścian i przegród.
 • Ograniczona ilość wody technologicznej podczas budowy – montaż elementów odbywa się za pomocą metod suchych.
 • Domy w konstrukcji lekkiego szkieletu są łatwe w sterowaniu – nowoczesny dom jest wyposażony w wiele rozwiązań podnoszących komfort życia oraz ograniczający koszty eksploatacji, jak: rekuperacja, nowoczesne kotły kondensacyjne, instalacje solarne, inteligentne sterowanie, doskonała izolacyjność – w połączeniu z niewielką bezwładnością cieplną pozwalają optymalnie wykorzystać zalety tych rozwiązań.

Zobaczyłem w Stawigudzie

Dwupoziomowy budynek o powierzchni 256 m2 wykorzystywany do celów pokazowych i szkoleniowych ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI