Inwestorzy rozważają kolejną obniżkę ceny pieniądza
W zeszłym tygodniu rynki walutowe wykazały się dużą zmiennością. Była ona jednak niczym w porównaniu do tego co stało się na rynku złota. Ceny złota zanotowały największą dzienną zmianę od 30 lat, pikując w dół po tym jak centralny bank Cypru ogłosił wyprzedaż swoich rezerw by spełnić warunki planu ratunkowego. Decyzja ta wywołała falę spekulacji, że banki we Włoszech i Hiszpanii zachowają się podobnie, co wywołało gwałtowną wyprzedaż złotego kruszcu.
Konsekwencją tych wydarzeń było osłabienie się tzw. walut surowcowych, takich jak dolar australijski lub południowoafrykański rand. Inwestorom nie pomogły też słabe dane z Chin opublikowane w poniedziałek. Wzrost gospodarczy w Państwie Środka zwolnił do poziomu 7.7% wobec oczekiwanych 8%. Słabe nastroje uległy dalszemu pogorszeniu gdy wybuch bomby zabił trzy osoby podczas maratonu w Bostonie. Okoliczności zamachu są wciąż badane przez FBI. Zmienność na rynkach walutowych gościła także na innych rynkach kapitałowych. Słaby raport kwartalny Bank of America wywołał silną wyprzedaż amerykańskich akcji, umacniając jednocześnie dolara. Międzynarodowy fundusz walutowy obniżył prognozę globalnego wzrostu z 3.5% do 3.3%, jednak prognozy co do wzrostu w 2014 roku nadal są optymistyczne.
Euro osłabiło się po słowach jednego z członków EBC, który powiedział, że rozwiązanie kryzysu zadłużenia to kwestia dekady. Dodał także, że Bank nie zawaha się ciąć stóp procentowych jeśli zajdzie taka potrzeba. Rynki oczekują podobnego do ostatnich komunikatu o konieczności ograniczenia dewaluacji walut i zmienności na rynkach walutowych. Jeśli chodzi o waluty to największy spadek zanotowała w zeszłym tygodniu szwedzka korona, lądując na 2-miesięcznych minimach do euro, po tym jak tamtejszy bank centralny zapowiedział poluzowanie polityki monetarnej.
Złoty zareagował dość spokojnie na serię danych z zeszłego tygodnia. Większość raportów przemawiała za potrzebą kolejnej obniżki stóp procentowych, co powinno wywołać przecenę. Inwestorzy nie przejęli się jednak zbytnio słabszymi danymi i naszą walutą handlowano w dość wąskim zakresie. Inflacja wypadła poniżej prognoz na poziomie 1% rok do roku, a płace wykazały niewielki wzrost.
Wydarzenia w bieżącym tygodniu
W tym tygodniu opublikowane zostaną zapiski z ostatniego posiedzenia RPP. Mogą one rzucić nieco światła na termin ewentualnej zmiany nastawienia rady, które obecnie określić można mianem wyczekiwania. Inwestorzy jak najbardziej biorą na poważnie możliwość kolejnych obniżek ceny pieniądza w Polsce, po tym jak EBC zasygnalizował taką możliwość, a presja cenowa wypadła bardzo słabo. W tym tygodniu opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu. Analitycy oczekują, że poziom bezrobocia utrzyma się na dotychczasowym poziomie, a sprzedaż detaliczna zanotuje lekki wzrost.
Agnieszka Durlej
Client Group Manager
Western Union Business Solutions Polska