Invest in Pomerania promuje w Amsterdamie województwo pomorskie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

invest.in.pomerania.250x176Invest in Pomerania promuje w Amsterdamie województwo pomorskie. Czy Pomorze stanie się środkowoeuropejskim centrum sektora usług wspólnych oraz ICT?

Przedstawiciele Invest in Pomerania wezmą udział w 12th Annual Shared Services & Outsourcing Week 2012, odbywającym się w dniach 14 – 16 maja w Amsterdamie. Project Managerowie sektorów priorytetowych dla rozwoju inwestycji w województwie pomorskim przedstawią przewagi Pomorza, jako atrakcyjnej lokalizacji dla inwestycji z branży BPO/SSC oraz ICT na tle krajów Europy Środkowo – Wschodniej.

Co roku na konferencji w Amsterdamie zbiera się kilkuset delegatów, reprezentujących firmy świadczące usługi outsourcingowe lub aktywnie poszukujące rozwiązań typu offshoring. Właśnie do tych firm kierowana jest oferta Pomorza. „Wydarzenie w Amsterdamie jest kolejnym etapem realizowanych przez nas działań w zakresie promocji regionu mających na celu pozyskiwanie inwestycji w centra usługowe” – mówi Marcin Piątkowski, dyrektor Centrum Obsługi Inwestora w Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

Pomorze jest jedną z wiodących lokalizacji dla tego typu inwestycji, co potwierdzają ostatnie projekty takich firm jak OIE Support, Metsa Group, Bayer, oraz TURAZ. „Przewagą Trójmiasta i województwa pomorskiego są dostępność pracowników, którzy biegle posługują się językami obcymi, przyjazny dla najemcy rynek powierzchni biurowej oraz wsparcie na jakie mogą liczyć inwestorzy zagraniczni” – mówi Wojciech Tyborowski, Project Manager odpowiedzialny za sektor BPO/SSC. „Dodatkowo, Trójmiasto jest postrzegane jako atrakcyjna lokalizacja, dzięki wysokiej jakości życia oraz dobrze rozwiniętej siatce połączeń lotniczych”.

Pomorskie będzie również reprezentowane przez firmy, które już otworzyły swoje centra na Pomorzu, m.in. przez firmę Sony Pictures Entertainment.

Centra usługowe stają się coraz bardziej popularną formą inwestycji zagranicznych. „Kryzys w Europie i spowolnienie gospodarcze w USA sprawiają, ze firmy dążą do obniżenia kosztów operacyjnych” – wyjaśnia Michał Kacprowicz, Project Manager odpowiedzialny za ICT. „Firmy na całym świecie poszukują możliwości obniżenia kosztów działalności. Automatyzacja oraz standaryzacja procesów, pozwalają na oszczędności rzędu 30-40%. Inną kwestią jest arbitraż płacowy – w porównaniu do np. Belgii, Niemiec czy Francji, w Polsce koszty pracy są zdecydowanie niższe”.

Podczas konferencji omówione zostaną nowe trendy. Obecnie coraz bardziej zaawansowane procesy podlegają wydzieleniu poza komórki macierzyste. Konsekwencją tych działań jest konieczność znalezienia kadr o rozszerzonych kompetencjach oraz rozwój wielojęzycznej obsługi procesów. Ponadto, wyzwaniem dla firm jest utrzymanie jakości usług przy zachowaniu przewagi kosztowej.

Agencja Rozwoju Pomorza S.A.